Малко неща имат потенциала да сплашат така петролния пазар, както перспективата Русия да се обедини с държавите от ОПЕК. Спекулацията доведе до най-големия тридневен ръст на печалбата в последните 25 години, пише money.bg.
Въпреки пазарната шумотевица, има стабилни икономически и технически причини това да е малко вероятно да се случи, обяснява Bloomberg в свой анализ.
„Русия и ОПЕК много пъти говориха за сътрудничество, изразяващо се в общо намаляване на добива, което никога не доведе до реални резултати", коментира Нордин Лозан, президент на базираната в Женева консултантска компания Nalcosa и бивш енергиен министър на Алжир.
„Русия е приела, че когато цените на петрола падат, държавите от ОПЕК са в по-слаба позиция и биха поискали от нея първа да намали добива", добавя още Лозан.
Москва е в силната позиция - тя се бори със Саудитска Арабия и САЩ за лидерството по добив на нефт. Само да припомним, че наскоро венецуелският президент Никола Мадуро поиска от Владимир Путин инициативи на петролния пазар, които да повишат цената. От Кремъл обаче побързаха да уточнят, че не се работи в тази посока.
Но това не означава, че не го искат. Русия има добри причини да работи в посока повишение на цената на суровината - не обаче съвместно с ОПЕК. Енергийният отрасъл осигурява 60% от експорта на Русия, а с това и голяма част от икономическия живот в страната. Днес обаче приходите от петрол и газ имат най-малък дял от държавния бюджет от 2009 година насам.
Въпреки това руснаците са способни да издържат много по-дълго на ниските цени на черното злато в сравнение със страните от ОПЕК. МВФ пресметна, че тазгодишният дефицит в бюджета на Русия ще бъде едва 3%, докато този на Саудитска Арабия - почти 20 процента.
Русия се чувства комфортно, когато цените са около 60 долара за барел, каза преди време вицепремиерът Аркади Дворкович. За сравнение: някои от държавите от ОПЕК имат нужда от цена от 100 долара за барел, за да могат да стабилизират националните си бюджети.
Дори самата Саудитска Арабия призна, че при цени от около 80 долара ще се чувства стабилна.
Но в момента цените са под 50 долара, на които засега изглежда издържа само Русия.
Още от Бизнес
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни