България е сред петте най-богати на хабитати европейски държави. Страната ни се нарежда след държави като Франция, Испания и Италия, които са с много по-големи територии и разположени в няколко биогеографски зони. В същото време крайбрежните местообитания – особено дюните, и някои от храстовите и тревните местообитания у нас влизат в групата на най-застрашените хабитати в Европа.
Страната ни разполага със 120 сухоземни и сладководни местообитания и 51 морски. Това са част от констатациите на учени при създаването на нов Червен списък – известен още като Червена книга, на всички местообитания по българските и останалите европейски територии, за която разказват от коалицията "За да остане природа в България".
Над 300 изследователи от всички европейски страни са направили цялостна оценка на състоянието на 490 местообитания в 35 страни на Европа – от Полярния кръг до Средиземорието, и в заобикалящите континента крайбрежни води на Северния Атлантик, Балтийско, Средиземно и Черно море. Координатор за България и автор в Червения списък на сухоземните и сладководните местообитания в Европа е доц. д-р Росен Цонев от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи