В Европа това лято е най-изгодно да се почива в България - най-бедната държава-членка на Европейския съюз. Но четири звездният хотел на българското Черноморие очевидно се оказва “катастрофа”, ако се съди по оценките, които е получил в портала "Holidaycheck".
Въпреки това целта остава неизменна - Слънчев бряг. На Слънчев бряг е по-евтино, отколкото в Гърция, Египет, Тунис или Турция. Тук разходите за летуващите достигат до 51 процент от средностатистическите за ЕС. Голямата бира струва един лев. Плащаш един коктейл, а получаваш два. Иначе казано - всяко евро е почти равно на две. Това означава, че това място е рай за търсещите изгодна и приятна почивка.
На този фон критичните коментари, които е получил хотел "Калина Гардън", някак избледняват. Принципно туроператорските фирми въобще не би трябвало да предлагат хотели, чиито добри оценки са само 22 процента. Въпреки негативния си имидж обаче "Калина Гардън" е в програмата на много от туристическите агенциите, заради ниската цена, на която излиза лятната ваканция тук.
Стаята, която обичайно ви предлагат, е голяма - най-малко 40 квадратни метра. На стената виси една мрачна картина, има две легла, два дивана, малък прозорец, гардероб, маса, голямо огледало. Новопристигналият германски турист първоначално е приятно изненадан. След което обаче открива, че мивката няма запушалка, бутонът за пускане на водата в тоалетната също отсъства, а хладилникът не работи. Не работи и климатикът, което в горещите дни с над 38 градуса определено е проблем.
Картинката става още по-пъстра, когато решава да похапне в ресторанта на четири звездния хотел, където звездите се дават май според местните критерии.
Обстановката в ресторанта е по-скоро семпла, а рибата е нарязана като че ли с трион. До някъде домакините компенсират с вкусните предястия - салати и сирена, с които българската кухня е известна. Те нито са невкусно, нито – неприемливи, но този, който би искал да се храни като в Германия, определено ще остане разочарован и с право може да добави още няколко минуса в оценката си след своето завръщане.
Някои се оплакват от нелюбезността на персонала. Но тези, които са си поръчали “ ол ин клузив” не бива да очакват келнерите да ги забавляват с вицове и да ги разсмиват - просто няма време. Масите се вдигат много бързо, за да могат да седнат следващите гости. Получаваш това, за което си платил - пълният пансион в "Калина Гардън" струва 35 евро.
В същото време алкохолът в хотела се лее безспир. "Наистина ли искате само вода? А не джин?", пита изумено барманката. Атмосферата наподобява мюнхенския бирен фестивал Октоберфест, само дето вместо шатри наоколо има огромни хотели.
Въпреки неласкавите отзиви по форумите, хотелът е пълен догоре. "Калина Гардън" е жив пример за източното разширяване на Европейския съюз. За жалост обаче германският турист не успява да се адаптира толкова бързо. И докато в Италия, Испания или Гърция намира дребните нередности по-скоро за симпатични, то интересът на германците към Източна Европа е много по-малък. Само седем процента от тях предпочитат да летуват в източната част на Европа. Показателен в това отношение е и фактът, че преобладаващата част от почиващите "Калина Гардън" са весели семейства от Чехия и Румъния, Полша, Русия, Украйна. За германците това все още остава чуждо обкръжение, тук те не се чувстват достатъчно комфортно и изпитват все още някакви предубеждения.
Миналата година България е била посетена от 690 000 германци, които са доста по-малко, в сравнение с други периоди, когато са достигали до 740 000. Междинните данни за тази година също бележат спад, казват от туристическите агенции.
"Може би все пак съотношението между цената на почивката и предлаганите услуги не е чак толкова изгодно", коментират експерти.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи