24 Ноември, 2024

Официално: Бетонът от Яйлата си отива

Официално: Бетонът от Яйлата си отива

Незаконният строеж в резерват Яйлата е вече до голяма степен премахнат, съобщи регионалната дирекция „Национален строителен контрол“ (РДНСК) пред регионалните медии в Добрич.

Днес сутринта трябваше да започне принудителното премахване на незаконния обект, след като инвеститорите на незаконния строеж – бизнесмените от Генерал Тошево Иван и Илко Павлови, не изпълниха в срок решението за премахването му. За работата по разрушаването ДНСК нае добричката фирма „Екострой”.

На 17 октомври двамата братя все пак са започнали доброволното събаряне на незаконния обект. Очаква се окончателното прмахване на постройката да приключи още днес, най-късно утре. Според работниците от наетата от Павлови фирма, по план до края на седмицата трябва да приключи премахването на бетона от Яйлата, извозването на строителните отпадъци и почистването на строителната площадка.

Бетонната основа на сградата се появи на самия скален бряг в природния и археологически резерват през 2007 г. без никакви строителни книжа. Оказа се, че братята от Генерал Тошево са купили парцела преди години и са решили на своя глава да строят на броени метри от водата.

Тогава вестта предизвика бурна реакция сред граждани и природозащитници, и строежът бе замразен с увещанията, че ще бъде премахнат.

Въпреки това през 2013 г. ненадейно работата по него продължи и над незаконния фундамент изникна втори етаж. Оказа, че постфактум, през ноември 2011 г., собствениците са получили строително разрешение от община Каварна за „основен ремонт и реконструкция на рибарска хижа с навес“, с 255 квадрата разгърната площ.

Строителният контрол обжалва строителното разрешение на общината и разпореди премахване на строежа. ДНСК спечели делото в Административния съд в Добрич, а по-късно Върховният административен съд потвърди незаконността на строителното разрешение.

Окончателното решение на ВАС, че обектът е незаконен, а теренът трябва да бъде рекултивиран, бе постановено през юни тази година. Багер с хидрочук работи в момента на строителната площадка в Яйлата. Според ДНСК тежката техника няма да причини щети, тъй като работи в границите на строителната площадка.

Случаят „Яйлата“ е сред все още редките примери на успешно премахване на незаконно строителство по морето. Първият емблематичен пример за това беше незаконното вилно селище „Златна перла“ на фирма „Краш 2000″ край царевското с. Варвара, което след също дълга съдебна сага бе разрушено. Подобен случай имаше и във вилното селище „Русалка“ на бизнесмена Николай Банев, където съдът преди 2 години задължи инвеститора да премахне незаконно построени басейни и заведение.

Сподели:

Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025

Тя се оглавява от италианския Тулуза

Гръцките моряци удължиха стачката си

Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа

България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи