6 Декември, 2025

С "благословията" на Цветелина Бориславова тръгна ферибот 'Бургас-Поти'

С "благословията" на Цветелина Бориславова тръгна ферибот 'Бургас-Поти'

Корабът "Дружба" ще вози както пътници, така и товари, като може да се превозват над 200 контейнера, 110 големи камиона, 90 леки автомобила и около 400 пасажери. Проектът е част от бизнеса на банкерката Цветелина Бориславова, пише "Капитал дейли".

Ро-ро линията ще има курс един път седмично, всеки петък, като започва първоначално с превози Бургас - Поти. След месец се очаква да се добави и спиране в Новоросийск, където в момента текат преговорите за намиране на местен агент. В Поти местен партньор вече има, като той е собственикът на терминала, на който ще акостира кораба.

В бъдеще плановете са в линията да се включи и Иличовск, като мощността на кораба позволява разстоянието Бургас - Поти - Новоросийск - Иличовск - Бургас да се минава за седмица. Според сайта на компанията PB Management цената за най-големите тежкотоварни камиони е 1590 евро в посока София - Поти. За лек автомобил таксата е 290 евро, а за пътник - 100 евро с включена храна на борда.

Пред "Капитал Daily" Цветелина Бориславова казва, че проектът е дългосрочен и с големи ползи за развитието на страната като логистичен център в тази част на континента. Или това е директен коридор между Европа и Азия, даващ възможност да се избягват критични за преминаване зони. Едновременно с това превозвачите ще могат да ползват и допълнителните плюсове на комбинираните превози като по-малкия разход за гориво, възможност за почивка на водачите и т.н.

Сподели:

Коментари (0)

Българите все повече пътуват в чужбина, най-често до съседите ни - Гърция, Турция и Сърбия

Българите все повече пътуват в чужбина, най-често до съседите ни - Гърция, Турция и Сърбия

Националният статистически институт регистрира увеличение на пътуванията с цел почивка и екскурзия - с 3.4% и тези със служебна цел - с 2.0%

Тридневна стачка в Белгия отмени всички полети за 26 ноември

Тридневна стачка в Белгия отмени всички полети за 26 ноември

Няма да има самолети от и до София, излитащи и кацащи от летището в Шарлeроа, което обслужва нискотарифни компании

Черноморски курорти под вода при силни валежи: проверка откри застроени речни корита и липсващи документи

Черноморски курорти под вода при силни валежи: проверка откри застроени речни корита и липсващи документи

Причината – несъответствия между кадастралните карти и реалните водни обекти, което е позволило застрояване върху речни легла