24 Ноември, 2024

След провала на забраната на къмпингуване, реформаторите формулираха правила

След провала на забраната на къмпингуване, реформаторите формулираха правила

Съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Найден Зеленогорски обяви нови предложения за правила и регулация за къмпингуване с пореден законопроект за промени в закона за устройството на Черноморското крайбрежие, след като забраната, наложена по негово предложение, отпадна.

Парламентът отмени забраната за свободно къмпингуване – извън определените места, която дори беше обнародвана в Държавен вестник, след като екоактивисти и граждани излязоха на протести. Президентът Росен Плевнелиев пък, който подписа закона за обнародване, обеща да сезира Конституционния съд постфактум. Зад забраната стояха и кметове на черноморски общини.

По думите на Зеленогорски новото предложение ще обхване и т.нар. бивакуване в националните паркове, в планините на България. По този повод има внесен текст от депутати от ГЕРБ за отмяна на т.нар. забрана, но ние внасяме и други промени, които ще бъдат разгледани в комисията за регионална политика през следващата седмица, посочи той.

Новото предложение е „в поземлени имоти или части от тях, собственост на държавата, на общините, на частни физически или юридически лица, попадащи в горски територии или в земеделски земи, както и в незастроени имоти, включени в границите на урбанизирани територии, без промяна на предназначението им, могат да се определят места за временно разполагане на палатки, каравани или кемпери“.

В следващия текст от законопроекта се уточнява, че „местата не се категоризират като къмпинги по смисъла на закона за туризма и в тях се разрешава поставянето само на обекти като архитектурни елементи за обслужване на отдиха без търговско предназначение, кътове за отдих, беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и др.“, които не представляват масивно строителство.

Условията и редът за определяне на тези места, нормативите за устройването и ползването им, както и престоят в тях ще се определят в рамките на 3 месеца с наредба на министъра на земеделието и храните, министъра на регионалното развитие, министъра на околната среда и министъра на туризма, и то още през този сезон. Всичко това ще се промени по примера на община Шабла, посочи Зеленогорски.

Сподели:

Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025

Тя се оглавява от италианския Тулуза

Гръцките моряци удължиха стачката си

Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа

България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи