Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) настоява да има нов Закон за туризма и смята, че последните предложения за промени в него, свързани с гаранционния фонд, не защитават потребителите и не водят до по-добра регулация в бранша.
С променитесе въвеждат допълнителни защитни инструменти в едно с действащата схема застраховка "Професионална отговорност на туроператора" - гаранционен фонд или клиентска сметка, обяви председателят на УС на асоциацията Байко Байков, цитиран от БТА. Добави, че това ще доведе до поскъпване на туристическата услуга за крайния клиент, без да му осигури по-добра защита. Байков не се ангажира с колко ще поскъпнат туристическите услуги, защото все още не са известни таксите за туроператорите във връзка с вноските в гаранционния фонд.
Предложените промени в закона предвиждат таксите да се определят от нова структура, която се управлява от държавата и която може едностранно да ги определя, коментираха от асоциацията. От АБТТА посочиха, че предложението с промени в ресорния закон да се въведе клиентска сметка не е приложимо за този бранш, а е копирано от други сектори и като цяло противоречи на логиката на планиране в туризма.
Димитър Попов от АБТТА изтъкна, че България е революционер в туристическото законодателство, и подчерта, че държавният рекет в сектора продължава вече десет години. Сред примери за такъв той посочи високата туроператорска такса, която придобива форма на скрит данък и не отговаря на труда, вложен от държавната администрация, както и административната тежест за бизнеса, заради липсата на електронно правителство. Ръководството на асоциацията разчита на диалог със следващата администрация по тази тема.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи