Задължителна застраховка "настаняване" за туроператорите, за да се защитят потребителите при случаи на липса на резервация или ако се окаже, че е анулирана. Това предвиждат промени в Закона за туризма, публикувани за обществено обсъждане.
Прави се и опит за намаляване на многобройните туристически сдружения, създаване на туристически инспекторат. Вменяват се нови ангажименти за общините, ще има регистър на туристите и атракциите, нови правила за ски училищата, предвиждат други промени в Закона за туризма.
Той беше представен в понеделник на заседание на Националния съвет по туризъм (НСТ), председателстван от министър Николина Ангелкова. С цел повишаване качеството и сигурността на услугите се въвежда застраховка "настаняване" към туроператорите и туристическите агенти. Така туристите ще бъдат защитени в случай, че на място се окаже, че нямат резервация или по някаква причина тя е анулирана, е посочено в мотивите към законопроекта.
Предвижда се всеки туроператор да предоставя номер и дата на сертификата за сключена застраховка. Той ще бъде вписан в Националния туристическия регистър и потребителите ще могат да проверят това онлайн през сайта на министерството. Слага се край и на практиката за дълго забавяне при възникване на застрахователно събитие. За целта се въвежда тримесечен срок за произнасяне от застрахователя по възникнал казус и съответно за плащане по претенцията по застраховката. Предвижда се и по избор на потребителя вместо медицинска застраховка да се ползва Европейска здравноосигурителна карта. Това ще намали цената на туристическия пакет, е посочено в мотивите.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи