Винаги това става преди избори и то не само у нас. Съществува убеждение сред политиците и синдикати, че когато се увеличава минималната заплата, това увеличава доходите на хората. Всички икономисти обаче са на обратното мнение. Това заяви в ефира на Нова ТВ икономистът Красен Станчев.
Повод за коментара му е предложението на синдикати партиите да направят минималните заплати 1 200 лева, а средните 2 500 след 4 години. Заговори се и за европейска минимална заплата, което постави и въпросът възможно ли е това да има такава и приложима ли е на практика тази идея.
Относно минималната работна заплата – първо трябва да има работа и след това заплата. Всеки може да фиксира нещо със закон, но с това не може да създадете работа. На всичкото отгоре, тя не се плаща от тези, които я фиксират, а от някой друг. Това създава проблеми за част от работодателите, за онези които тепърва започват работа и за онези, които са готови да работят за по-ниски нива на заплащане, подчерта Станчев.
Той посочи, че има държави, в които няма минимална работна заплата като Кипър, Дания, Финландия, Швеция, което обаче съвсем не пречи хората там да живеят добре.
За останалите държави има две основни изисквания – да се осигури достоен начин на живот и адекватна заплата, но какво е точно това – никой не знае. Второ нещо, което се изисква, е да се разреши колективното договаряне, което е предимно за отрасли, в които това е възможно и не обхваща хората, които нямат постоянен трудов договор, обясни още Красен Станчев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг