13 Август, 2026

Икономист: Цените няма да паднат, политиката пречи на икономиката

Икономист: Цените няма да паднат, политиката пречи на икономиката

Димитър Събев е на мнение, че при таван на цените ще има влошаване на качеството и изчезване на продукти от рафтовет

Служебният кабинет търси начини да укроти повишаващите се цени като една от идеите е с електронни етикети да се следи надценката по веригата от производителя до потребителя.  

"Не ми изглежда добре идеята, изглежда ми популистка. Това е прах в очите. Истинските икономически мерки би трябвало да бъдат много по-различни. Нищо не е направено българският производител да предлага по-добре и в по-голямо количество своята продукция. Въпросът е за подкрепа на доходите, не толкова за натискане на цените", заяви Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН пред Bulgaria ON AIR.

Според него, за да има прозрачност, трябва да има доверие, а държавата не е безсилна, тъй като има най-големия лост в икономиката - данъците.

"В момента политиката пречи на икономиката на България", посочи Събев и даде пример, че западните правителства помагат на местните производители, докато при нас управляващите правят нещо кампанийно, когато на хората им писне.

"Трябва да се вземат мерки срещу високите цени, но те ще сработят в края на годината, а не от днес за утре. Държавното планиране почти отсъства. Планирането е да имаме по-добри резултати на изборите. Мерките са изключително закъснели, но не са финално закъснели. Според мое изследване 40% от българите ще предпочетат да купят българско, дори да е по-скъпо", каза още икономистът.

Той е на мнение, че при таван на цените ще има влошаване на качеството и изчезване на продукти от рафтовете. По думите му голямата дискусия е за доходите на най-бедните и насърчаване на родното производство.

"Цените се вдигат и няма да паднат. Единствено може да увеличаваме доходите. Видите ли, че инфлацията започва да се обръща трайно в дефлация, може да започнете да се притеснявате за работното си място. Потребителите могат да влияят на пазара, но натискът трябва да бъде насочен. Когато цените тръгнат надолу, икономиката се вкарва в рецесия и се губи работна ръка", обясни Събев.


Сподели:
Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Най-съществен ръст през юни спрямо предходния месец е отчетен при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти. Но в добивната промишленост е регистриран сериозен спад от 10,8%, отчита НСИ.

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери

Коментари (0)