22 Декември, 2025

Илиян Василев: Сили, обвързани с прокуратурата, искат да влязат в газовия бизнес

Илиян Василев: Сили, обвързани с прокуратурата, искат да влязат в газовия бизнес

Илиян Василев

Действията на ДАНС и прокуратурата имат привкус на политическо отмъщение към Сашо Дончев, смята Иван Хиновски

Тримата са се срещнали да обсъждат идейни различия или втори вариант – да си говорят за пари. Така лаконични анализаторът и бивш български посланик в Москва Илиян Василев коментира срещата Дончев-Цацаров-Гергов, който възбуди духовете в обществото. 

След сигнал на „Овъргаз“ до ЕК за монополното положение на „Булгаргаз“ ни очаква глоба от 200 мил. заради обстоятелството, че у нас не се е случила либерализация на пазара. Тези пари ще бъдат присъдени да се платят  от БЕХ, Булгаргаз. Затова сега се търси виновника в „Овъргаз“, който се е оплакал – че не  еи имал достъп до този пазар. Нещата са в полето на ЕК. Влизането на прокуратурата в КЕВР обаче показва, че не се търси там, където е вината. Лансира се идеята, че „Овъргаз“ иска да фалира „Булгаргаз“, която няма спор е монополист на пазара. Прокуратурата е огромна сила, но вместо да влязат сега в „Овъргаз“, те влизат в КЕВР, за да търсят документи за „Овъргаз“, защото иначе ще стане скандал. А сега – как ще бъде разкрита причината за повишаването на цените на газа. А КЕВР е само една пощенска кутия, не от нея зависи цената на газа. Експертизата, която е нужна, за да вникнете в едни счетоводни документи, я няма нито в ДАНС, нито в прокуратурата. Затова сега като намерят документи, ще ги даде на хора, които да ги разчетат. А ние пропускаме възможността да дадем на ЕК идеята за новите политики в енергетиката. По време на служебния кабинет нищо не се случва в енергетиката, посочи Василев. 

Според анализатора очевидно има сили, които искат да влязат в газовия бизнес – това не е нещо ново. И има някаква свързаност тези сили с прокуратурата. Затова се опитват да натиснат сега Сашо Дончев, да влошават с разни трикове условията на бизнеса му, като намаляват се паричния поток. Вероятно става дума за кражба на бизнес. На този пазар като вкарате стрес в доверието борбата става както в БСП – между хората на Нинова и другите зад Гергов. Публично известно е, че Овчаров е част от ложата, в която е и Гергов – хора, които контролират енергетиката, аргументира позицията си Илиян Василев. 

По  думите на Иван Хиновски сигналът до прокуратурата за нарушенията в енергетиката е бил подаден още в началото на януари тази година, но три месеца се е бездействало от страна на обвинението.

В този смисъл действията на ДАНС и прокуратурата имат привкус на политическо отмъщение към Сашо Дончев. Това е прикрито с един благовиден предлог – че ще се преразгледа основното решение за цените на газа. Лош ефект от тези действията е загуба на имидж към нашия регулатор, който две години се бори да докаже, че е независим и принципен. А сега се срина доверието към него, посочи Хиновски и уточни: КЕВР не прави цени, а отразява условията по търговските договори. Всички тези условия в цените са резултат от политически грешки. 

Сподели:

Коментари (0)

Какво се случва със сметките, кредитите и депозитите ми след 1 януари? 

Какво се случва със сметките, кредитите и депозитите ми след 1 януари? 

Какво да направя, ако преди въвеждането на еврото имам сметка/кредитна карта и в двете валути?

Работодателските организации: Спрете индексирането на заплатите с удължителния бюджет

Работодателските организации: Спрете индексирането на заплатите с удължителния бюджет

От АОБР, обединяваща АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, сигнализират, че в разрез с правилата, заложени в Закона за публичните финанси, Народното събрание е добавило еднократна индексация на работещите в бюджетния сектор, чиито заплати вече бяха индексирани за тази година с най-висок темп в ЕС

Златото надскочи предните си ценови рекорди и стигна 4380 долара за унция

Златото надскочи предните си ценови рекорди и стигна 4380 долара за унция

Цените на другите благородни метали също растат: среброто се вдигна с 2,6% до 68,87 долара за унция, платината - с 3,9%, паладият - с 4,5%