7 Април, 2026

Илков: Проверени са всички списъци с лица, сочени за купувачи на гласове

Илков: Проверени са всички списъци с лица, сочени за купувачи на гласове

Атанас Илков

За почти всички партии има сигнали, че участват в търговията с вот

Проверени са всички списъци с имена на сочени за купувачи на гласове, които към момента са постъпили в МВР - те съвпадат с онези, с които министерството е разполагало.

Това заяви пред Нова ТВ министърът на вътрешните работи Атанас Илков, който днес гласува в Пазарджишко. 

По думите му, с въпросните хора са проведени разговори и са им връчени предупредителни протоколи.

Илков посочи, че след приключване на действията на МВР, материалите ще бъдат докладвани в прокуратурата.

От началото на изборния ден в МВР са постъпили 75 сигнала за купуване на гласове от цялата страна. Както сигналите, така и образуваните досъдебни производства са значително повече в сравнение с вота през юни.

„Предполагам, че до края на деня броят им ще се увеличи”, каза още Илков.
Той посочи, че това се дължи на активността на гражданите и на действията на полицията.

Вътрешният министър разкри, че за почти всички партии има сигнали, че участват в търговията с вот. Той уточни, че схемите са стари.

По отношение на разбитата в Шумен печатница за фалшиви пари Илков информира, че тя няма отношение към изборния процес, няма замесени политици и няма политически нюанси.

Той коментира и исканията за неговата оставка: „Право на протест има всеки български гражданин. Но резултатите, които постигаме, показват, че имаме твърда воля. Всички твърдения, които се изнасят в публичното пространство, са твърде тенденциозни и се опитват да въвлекат МВР в политическия процес, което е недопустимо.”

„Гарантирахме добър обществен ред, така че всеки един гражданин да има възможността и комфорта да изрази своя вот спокойно, без никакви проблеми”, обобщи Илков.

Сподели:

Коментари (0)

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

„Информационната среда в България вече се оформя от сили, които никой не контролира или разследва, а изглежда и никой не бърза особено да ги разбере“, пише в свой коментар изданието

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Хората искат резултати, а не шарени картинки и чертежи

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

"Повече от всякога е необходимо да се върнем към основните принципи на международното право и дипломацията", заяви тя