Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla, заяви, че не би му било приятно да види как производителят на електромобили се превръща в лидер в областта на роботиката и изкуствения интелект, без да има поне 25% контрол над компанията с право на глас, което е почти два пъти повече от сегашния му дял.
В публикация в социалната медийна платформа X Мъск заяви, че ако не получи акции в автомобилния производител, които да са "достатъчно, за да бъда влиятелен, но не толкова, че да не мога да бъда отхвърлен", в Tesla би предпочел да създава продукти извън компанията.
Мъск отдавна изтъква частично автоматизирания софтуер "Пълно самоуправление" на Tesla и прототипите ѝ на хуманоидни роботи, но производителят на електромобили генерира по-голямата част от приходите си от автомобилния си бизнес.
Мъск, най-богатият човек в света, понастоящем притежава около 13% от акциите на Tesla, след като през 2022 г. продаде акции за милиарди долари, отчасти за да подпомогне финансирането на покупката на Twitter за 44 млрд. долара.
В отделна публикация в X той заяви, че би се съгласил със структура от два класа акции, за да постигне целта си да получи 25% контрол с право на глас, но му е било казано, че това е невъзможно след първичното публично предлагане (IPO) на Tesla.
Дружествата със структури с двоен клас имат два или повече вида акции с различни права на глас - обикновено една с по-големи права на глас за основателите или ранните инвеститори и друга за други акционери с по-малко право на глас.
Понастоящем Мъск е изправен пред съдебно дело във връзка с пакета от компенсации. Акционерът на Tesla Ричард Торнета съди Мъск и борда на директорите през 2018 г. и се надява да докаже, че съоснователят е използвал господстващото си положение над борда на директорите на Tesla, за да получи прекомерно голям компенсационен пакет, който не изисква от него да работи в производителя на електромобили на пълен работен ден.
Мъск заяви на X, че няма "вражда" с борда на директорите по отношение на новия му компенсационен пакет, и заяви, че очакваната присъда възпрепятства дискусиите. /БГНЕС
Фактор
В публикация в социалната медийна платформа X Мъск заяви, че ако не получи акции в автомобилния производител, които да са "достатъчно, за да бъда влиятелен, но не толкова, че да не мога да бъда отхвърлен", в Tesla би предпочел да създава продукти извън компанията.
Мъск отдавна изтъква частично автоматизирания софтуер "Пълно самоуправление" на Tesla и прототипите ѝ на хуманоидни роботи, но производителят на електромобили генерира по-голямата част от приходите си от автомобилния си бизнес.
Мъск, най-богатият човек в света, понастоящем притежава около 13% от акциите на Tesla, след като през 2022 г. продаде акции за милиарди долари, отчасти за да подпомогне финансирането на покупката на Twitter за 44 млрд. долара.
В отделна публикация в X той заяви, че би се съгласил със структура от два класа акции, за да постигне целта си да получи 25% контрол с право на глас, но му е било казано, че това е невъзможно след първичното публично предлагане (IPO) на Tesla.
Дружествата със структури с двоен клас имат два или повече вида акции с различни права на глас - обикновено една с по-големи права на глас за основателите или ранните инвеститори и друга за други акционери с по-малко право на глас.
Понастоящем Мъск е изправен пред съдебно дело във връзка с пакета от компенсации. Акционерът на Tesla Ричард Торнета съди Мъск и борда на директорите през 2018 г. и се надява да докаже, че съоснователят е използвал господстващото си положение над борда на директорите на Tesla, за да получи прекомерно голям компенсационен пакет, който не изисква от него да работи в производителя на електромобили на пълен работен ден.
Мъск заяви на X, че няма "вражда" с борда на директорите по отношение на новия му компенсационен пакет, и заяви, че очакваната присъда възпрепятства дискусиите. /БГНЕС
Още от Свят
Зеленски: Русия трябва да напусне Украйна, ако не иска повече война...
Украинският президент изтъкна, че Украйна не иска война, но Путин е този, който трябва да направи крачката към мира
Пентагонът показва във видео кадри от ударите срещу Иран
За изпълнението на задачата са били използвани изтребители F-35 и F-16, които са нанесли удари по четири ирански обекта в Ормузкия пролив и на остров Кешм
The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин
Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция