Промишленото производство се е увеличило с 2 % през януари спрямо предходния месец, въпреки че все още е с около 10 % под цифрите преди пандемията от коронавирус, съобщи Destatis
Официалните данни сочат, че промишленото производство в Германия леко се е повишило през януари, което е признак, че водещата европейска икономика може би е готова да обърне посоката след продължителния спад.
Промишленото производство се е увеличило с 2 % през януари спрямо предходния месец, съобщи федералната статистическа агенция Destatis, докато износът е спаднал с 2,5% за същия период.
Анализаторите, анкетирани от фирмата за финансови данни FactSet, очакваха ръст на промишленото производство от само 0,9%.
Данните показват, че индустриалният спад в Германия е „достигнал дъното си“, заяви анализаторът на банка ING Карстен Бржески.
„Въпреки това е твърде рано да се говори за някакъв съществен обрат“, каза Бржески, като посочи, че промишленото производство все още е с около 10 % под цифрите преди пандемията от коронавирус.
Производството се е увеличило особено силно в автомобилната, хранително-вкусовата и машиностроителната промишленост, констатира Destatis.
В същото време спадът в износа се дължи преди всичко на намаляването на бизнеса с други държави-членки на ЕС и със САЩ, които през 2024 г. година изпревариха Китай и станаха най-големият търговски партньор на Германия.
Още от Свят
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите
За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин
Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго
Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо
Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове
Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление