Имамоглу призова от затвора: Западът да не си затваря очите пред унищожаването на демокрацията в Турция
Той заяви, че може да подкрепи друг кандидат за държавен глава, ако бъде възпрепятстван да се кандидатира на президентските избори
Някои държави, които силно защитават правата на човека и върховенството на закона, останаха безмълвни, когато се изправиха пред нашата действителност. Това не е прагматизъм, а късогледство. И е опасно.
Това каза намиращият се в затвора кмет на Истанбул Екрем Имамоглу пред „Блумбърг“. В писмени отговори Имамоглу, който е кандидат за президент от Народнорепубликанската партия /НРП/ заяви, че може да подкрепи друг кандидат за държавен глава, ако бъде възпрепятстван да се кандидатира на президентските избори.
Екрем Имамоглу, който е в затвора от пет месеца, все още се надява да представлява опозиционния блок. Сега не е време за колебание, трябва да бъдем реалисти, каза още той.
Имамоглу смята, че „демократичната легитимност“ е застрашена. „Ако кандидатурата ми бъде официално блокирана, демократичната опозиция трябва да се обедини отново. Ако е необходимо, друг кандидат ще се появи, но този човек ще продължи нашата визия за справедливост, просперитет и мир със същата решителност“, казва Имамоглу. Той обвини някои държави, че проявяват двойни стандарти по отношение на правата на човека и върховенството на закона, като мълчат пред събитията в Турция. „Някои държави, които силно защитават правата на човека и върховенството на закона, останаха безмълвни, когато се изправиха пред нашите реалности“, каза Имамоглу и добави: Това не е прагматизъм, а късогледство. И е опасно.
„Обръщам се към Вашингтон, Берлин, Лондон и други столици: Ако искате Турция, която е стабилна и част от демократичното семейство, не можете да си затваряте очите за унищожаването на демокрацията пред очите ви“, каза още той.
По повод съдебните дела срещу него и отнемането на университетската му диплома Имамоглу каза следното: Правителството използва бюрокрацията като оръжие. Въпросът с дипломата е само един от тези абсурдни случаи. I БГНЕС
Още от Свят
Путин воюва с ръцете на бедните, наркоманите и затворниците
Не по-малко от 10% от контрактниците от окупирания Крим са затворници или хора, които се опитват да избегнат наказателно преследване. 5
Съпругата на Дмитрий Песков страда, че не я пускат в ЕС, иска над 2 милиона евро компенсация
Според Татяна Навка ограниченията нарушават основни права, сред които правото на човешко достойнство и правото на зачитане на семейния живот.
Спорът между демократите и Тръмп за санкциите срещу руския петрол поставя под заплаха подкрепата за Украйна
Още през следващата седмица Сенатът на САЩ може да гласува законопроекта. Преди това обаче той трябва да получи подкрепата на достатъчен брой сенатори