Едно от големите културни събития в Китай през последните дни се оказа белязано от имената на трима българи. Става дума за концерта „Скандинавска сюита“ (Scandinavia Reverie), изпълнена със Симфоничния оркестър на Суджоу (Suzhou Symphony Orchestra). Той се проведе на 11 април под диригентството българския маестро Павел Балеф в Концертната зала на Културния и артистичен център на Суджоу (Jinji Lake Concert Hall). Другото българско присъствие е на перкусиониста Георги Виденов, който от осем години е част от оркестъра на Суджу, където и преподава.

Афишът на музикалното събитие
Гвоздеят на концертната програма бе премиерата в Китай на „Скандинавска сюита“ на големия българския композитор Панчо Владигеров. Тя е създадена за пиесата „Сънна игра“ (A Dream Play), а творбата съчетава елементи от северноевропейски традиционни танци с характерния музикален език на Владигеров, създавайки живописна и въображаема сюита от танци, отбелязва китайската културна критика.
По време на концерта бяха представени и произведения от Рихард Щраус – „Каминна мечта“ и симфония №2 в до минор от Александър Скрябин.
Павел Балеф е международно признат диригент, известен със своята прецизност и дълбока музикална интерпретация. Той е бил главен диригент на Филхармонията в Баден-Баден, Германия, и е музикален директор на Операта в Лимож, Франция. Неговото участие в този концерт подчертава културния обмен между България и Китай и представя българската музика на международната сцена, пишат организаторите от Суджу.
Дебютът на диригента Павел Балеф в Китай е впечатляващ, отбелязва критиката в Суджу, но не по-малко вълнуваща се оказа и първата среща на китайската публика с композитора Панчо Владигеров.


Коментари (0)