8 Април, 2026

Имунизират и журналистите преди изборите

Имунизират и журналистите преди изборите

Всички налични ваксини AstraZeneca ще бъдат приложени като първа доза

Всички доставени количества от ваксината на AstraZeneca да се използват за поставяне на първа доза. Това реши днес на редовното си заседание Съветът на Националния ваксинационен щаб. По този начин ще бъдат обхванати по-големи групи от населението и ще се ускори имунизационният процес.

От щаба ще препоръчат на медицинските специалисти да поставят втората доза от ваксината десет седмици след първата, съгласно възможностите, които дава кратката характеристика на продукта.

Членовете на ваксинационния щаб изразиха мнение, че оксфордската ваксина може да бъде използвана за ваксиниране на всички български граждани на и над 18-годишна възраст, съобщиха от МЗ.

На заседанието стана ясно, че отложената поради лоши метеорологични условия днес доставка от ваксината на Pfizer/BioNTech се очаква да пристигне у нас в средата на седмицата.

Имунизирането на попадащите във втора и трета фаза лица от Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 ще се извършва паралелно. На членовете на Централната избирателна комисия, на районните и на секционните комисии, с които стартира трета фаза на Плана, ще бъде предложена ваксината на Pfizer/BioNTech. По този начин се гарантира завършването на имунизацията с две дози от ваксината, а от друга страна до изборния ден ангажираните с провеждането на изборите да бъдат максимално защитени от вируса.

Застъпването на фазите дава възможност българските журналисти, оператори и фоторепортери да бъдат имунизирани в трета фаза от Плана.

Представителите на медиите ежедневно отразяват събитията в страната и чужбина, като много често са на публични места и в риск от заразяване с коронавирусната инфекция. Те отговарят за информираността на населението и в този смисъл могат да бъдат счетени за „служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности“, посочиха от Щаба.

Трета фаза ще продължи със служители на АЕЦ-Козлодуй, ВиК дружества, заети в секторите транспорт и комуникации, работещите на първа линия полицейски служители и т.н.

От здравното министерство заявяват, че ваксинирането на уязвимите групи от населението остава основен приоритет. Затова краят на трета фаза от Националния план за ваксиниране ще бъде застъпен с начало на четвърта. В тази фаза обхванати с имунизация ще бъдат „възрастни хора на и над 65-годишна възраст и лица с придружаващи хронични заболявания поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високия риск от развитие на усложнения и смъртен изход, в това число имунокомпрометирани или лица с вторични имунни дефицити“.



Сподели:

Коментари (0)

ЦИК реши: Бонуси за членовете на СИК, предали коректни протоколи

ЦИК реши: Бонуси за членовете на СИК, предали коректни протоколи

Росица Матева уточни, че ако все пак бъдат установени неточности в броя на действителните гласове, секционната комисия трябва да се събере отново и да извърши повторно преброяване на място

Изплащат пенсиите и великденските бонуси от днес

Изплащат пенсиите и великденските бонуси от днес

Според решението на Министерския съвет по 50 евро допълнително ще получат пенсионерите, на които пенсията или сборът от пенсиите, добавките и компенсациите към тях е до 390,63 евро включително, което се отнася до 1 606 000 български пенсионери

Психология на оцеляването: защо някои хора никога не могат да се отпуснат

Психология на оцеляването: защо някои хора никога не могат да се отпуснат

Свръхбдителност или „желязно спокойствие“ – и двете могат да бъдат резултат от детство в непредсказуема среда. Как това влияе на психиката, отношенията и ежедневието ни днес?