4 Юни, 2026

Индия и Германия обмислят взаимопомощ в отбраната, за по-малка индийска зависимост от Русия

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че Берлин желае по-тясно партньорство в областта на сигурността с Ню Делхи, за да се намали традиционната зависимост на Индия от Русия по отношение на военното оборудване

Индия и Германия са в търсене на начини да засилят сътрудничеството в отбранителната индустрия

Това заяви индийският премиер Нарендра Моди след като прие канцлера Фридрих Мерц в родния си щат Гуджарат, предаде Франс прес.

Мерц отвърна, че Берлин също желае по-тясно партньорство в областта на сигурността с Ню Делхи, включително по-задълбочено „сътрудничество между нашите отбранителни промишлености“, за да се намали традиционната зависимост на Индия от Русия по отношение на военното оборудване.

Мерц започна двудневното си посещение в Индия – първото му в Азия откакто пое поста през май – две седмици преди срещата на върха между ЕС и Индия. Визитата му идва момент, когато Индия и европейският блок работят по споразумение за свободна търговия.

Двете страни обявиха няколко споразумения и съвместни декларации след срещата на лидерите с цел да стимулират търговията си, която възлиза на 50 милиарда долара. Сред обявените мерки бяха засилване на сътрудничеството в областта на отбранителната промишленост, полупроводниците и критичните минерали.

Двете страни „работят заедно за сигурни, надеждни и устойчиви вериги за доставки, а нашите меморандуми за разбирателство по тези въпроси ще укрепят партньорството ни“, заяви Моди.

„По-тясното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната е израз на взаимно доверие и споделени възгледи. Ще работим по пътна карта за засилване на сътрудничеството в областта на отбранителната промишленост, което ще отвори нови възможности за съвместно развитие и съвместно производство“, добави той.

Сподели:
Тръмп: Тод Бланш става постоянен главен прокурор на САЩ

Тръмп: Тод Бланш става постоянен главен прокурор на САЩ

Бланш беше подложен на критики заради забавеното публикуване на документи, свързани с разследването срещу осъдения сексуален престъпник Джефри Епстийн

Ще поискаме екстрадицията на Стоян Мавродиев

Ще поискаме екстрадицията на Стоян Мавродиев

Преди да бъде установен в Сърбия, той е пребивавал в Обединените арабски емирства. Бившият шеф на ББР е в неизвестност от 22 август 2024 г.,

Дмитриев: Готвим икономически проекти с екипа на Тръмп, САЩ казват на Украйна да не провокира постоянно

Дмитриев: Готвим икономически проекти с екипа на Тръмп, САЩ казват на Украйна да не провокира постоянно

„Буквално вчера разговаряхме по телефона както с Уиткоф, така и с Джаред Къшнър"

Коментари (0)