30 Април, 2026

Индия влага 800 млн. долара в редкоземни магнити, за да подбие вноса от Китай

Индия влага 800 млн. долара в редкоземни магнити, за да подбие вноса от Китай

Индийският министър-председател Нарендра Моди, снимка: EPA/BGNES

Редкоземните постоянни магнити се произвеждат от сплави на редки земни елементи, те се важни за много критични сектори, включително при електромобилите, аерокосмическата промишленост и възобновяемата енергия

Индия одобри план за над 800 милиона долара за усилено производството на редкоземни магнити в опит да си осигури доставки и да намали зависимостта си от вноса от страни като Китай

Редкоземните постоянни магнити (REPM), едни от най-силните видове постоянни магнити, произведени от сплави на редки земни елементи, се използват в много критични сектори, включително при електромобилите, аерокосмическата промишленост и възобновяемата енергия.

В момента Ню Делхи задоволява търсенето си предимно от чужбина, като правителството оценява, че нуждите на страната могат да се удвоят до 2030 г., предаде Агенция Франс прес.

Индийското правителство одобри схема на стойност 72,8 милиарда рупии (815,3 милиона долара) за подпомагане на производството на REPM, която според правителството ще помогне за осигуряване на „веригата на доставки за местната промишленост“.

Планът включва предлагане на стимули и субсидии, свързани с продажбите, за да се помогне за създаването на производствен капацитет от около 6000 тона на година.

„Тази първа по рода си инициатива има за цел да създаде 6000 MTPA (тона годишно) интегрирано производство на REPM в Индия, като по този начин се повиши самодостатъчността и се позиционира Индия като ключов играч на глобалния пазар на REPM“, казаха от правителството.

Местните индустриални групи приветстваха стъпката, като Асоциацията на производителите на автомобилни компоненти в Индия (ACMA) подчерта, че тя ще осигури дългосрочна устойчивост на веригата за доставки в автомобилната индустрия.

Това ще насърчи инвестициите в съвременни материали и ще даде на Индия силна позиция в глобалните вериги за създаване на стойност за електромобилите и чистата енергия, заяви в изявление президентът на ACMA Викрампати Сингхания.

„Това е стратегическа и далновидна интервенция, която адресира една от най-критичните пропуски в екосистемата на електромобилите и модерната мобилност“, каза той.

Макар Индия да внася редкоземни магнити от различни страни, ограниченията върху износа, наложени от Китай по-рано тази година, предизвикаха тревога сред някои индийски фирми.

Сподели:

Коментари (0)

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

В страни с евтин газ се строят терминали за втечнен газ - когато бъдат завършени, пазарът ще е много по-устойчив, с висока конкуренция и ниски цени

Експерт: България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела

Експерт: България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела

Цветомир Николов обясни какви са причините и докога ще горивото ще запази високите си цени

Георги Клисурски: Преди да се предприемат още мерки новата власт да съкрати раздутите разходи

Георги Клисурски: Преди да се предприемат още мерки новата власт да съкрати раздутите разходи

Служебният министър на финансите разясни, че през април са изравнени приходите с разходите и реално са успели да удържат бюджетния дефицит