30 Април, 2026

Индонезия подписва със САЩ меморандум за закупуване на пшеница, за да избегне мита

Индонезия подписва със САЩ меморандум за закупуване на пшеница, за да избегне мита

Снимка: архив

Главният икономически министър Айрлангга Хартарто заяви миналата седмица, че Джакарта ще увеличи вноса на селскостопански продукти от САЩ, за да избегне по-тежките мита, които според Вашингтон влизат в сила на 1 август

Асоциацията на индонезийските мелници за брашно се готви да подпише сделка за внос на поне един милион метрични тона американска пшеница годишно през следващите 5 години в размер на 1,25 милиарда долара

Това съобщиха асоциацията, тъй като Джакарта се опитва да избегне най-лошото от митата на Доналд Тръмп.

Главният икономически министър Айрлангга Хартарто заяви миналата седмица, че Джакарта ще увеличи вноса на селскостопански продукти от САЩ, за да избегне по-тежките мита, които според Вашингтон влизат в сила на 1 август без ново споразумение.

„Вече имаме споразумение между US Wheat (Associates) и Aptindo (за закупуване) на един милион метрични тона от 2026 до 2030 г.“, съобщи ръководителят на Индонезийската асоциация на мелниците за брашно Франсискус Велиранг, позовавайки се на организацията за развитие на експортния пазар.

Сделката, която се оценява на 250 млн. долара годишно, ще бъде подписана в Джакарта днес, 7 юли, предаде Агенция Франс Прес.

„В контекста на преговорите относно митата на Индонезия ние като частен бизнес заедно с американския частен бизнес, US Wheat (Associates) се съгласихме да сключим споразумение“, сподели той.

На 6 юли Тръмп заяви, че ще уведоми различните държави за новите ставки тази седмица, предупреждавайки, че американските вносни такси ще се върнат към високите нива, които той определи през април, преди да обяви 90-дневна пауза.

Индонезия, която причислява САЩ към основните си търговски партньори, е изправена пред допълнителни 32% мита в допълнение към основните 10% мита.

Данните на търговското представителство на САЩ показват, че дефицитът на Вашингтон в търговията със стоки с Джакарта през 2024 г. е 17,9 млрд. долара, което е с 5,4% повече от предходната година.

Айрлангга, който заяви, че преговорите с Вашингтон продължават, обеща, че Джакарта също така ще увеличи вноса на енергия и стоки, за да преодолее търговския дефицит.

Сподели:

Коментари (0)

„Форин Полиси“: ЕС привлече средните сили със споразуменията си за свободна търговия

„Форин Полиси“: ЕС привлече средните сили със споразуменията си за свободна търговия

Докато речта на канадския премиер Марк Карни привличаше вниманието на медиите с призива лидерите на други средни сили да се присъединят към Канада срещу натиска от страна на големите сили, Европейският съюз вече прилагаше тази стратегия за диверсификация

"Made in Europe" разгневи Пекин, готвят ответен удар

"Made in Europe" разгневи Пекин, готвят ответен удар

Европейският закон, който цели да въведе по-строги условия за чуждестранните компании, желаещи да имат достъп до обществени поръчки, раздели държавите членки на ЕС

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

В страни с евтин газ се строят терминали за втечнен газ - когато бъдат завършени, пазарът ще е много по-устойчив, с висока конкуренция и ниски цени