15 Януари, 2026

Институт за изследване на войната: Рокадите в руското МО са знак, че Путин се готви за конфронтация с НАТО

Институт за изследване на войната: Рокадите в руското МО са знак, че Путин се готви за конфронтация с НАТО

С промените в ръководството, особено в Министерството на отбраната на Руската федерация, президентът Путин засилва подготовката за продължителната война в Украйна и вероятно се подготвя за бъдеща конфронтация с НАТО. Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW), предава Украинская превда.

На 12 май руският президент замени Сергей Шойгу с Андрий Билоусов като министър на отбраната на Русия, след което назначи Шойгу за секретар на Съвета за сигурност на мястото на Микола Патрушев.

Според анализаторите на ISW, тези смени на високо ниво след президентските избори в Русия недвусмислено подсказват, че Путин предприема значителни стъпки към мобилизиране на руската икономика и отбранителна промишленост, с цел провеждането на продължителна война в Украйна, както и евентуална подготви за бъдеща конфронтация с НАТО.

Експертите добавят: "почти десетгодишният мандат на Билоусов като министър на икономиката в руското федерално правителство и неотдавнашното му участие в управлението на различни вътрешни иновативни проекти в областта на военната отбрана и безпилотните самолети да го подготвили за високия пост в министерство на отбраната, което е в тежко положение".

Експертите добавят още, че смяната на Патрушев като секретар на Съвета за сигурност със Шойгу е в "съответствие с цялостната политика на Путин за тихо отстраняване на висши служители по сигурността, като им се предоставят периферни роли в сферата на сигурността на Русия, вместо просто да бъдат уволнени".

В допълнение към освобождаването на Патрушев, Путин е извършил е ключови преназначения на ръководителите на основните руски служби за сигурност, като по този начин запазва ядрото на лоялни служители в службите за сигурност.
Сподели:

Коментари (0)

Фан дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фан дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

До този момент не са дали подробности за целта на посещението на шефа на МВФ

Билет за ада: Руски "красавици" вербуват бедняци да се бият за Русия срещу 3000 долара

Билет за ада: Руски "красавици" вербуват бедняци да се бият за Русия срещу 3000 долара

Разследване на Би Би Си разкри как бивши учителки и "дигитални сирени"в Telegram привличат чужденци за пушечно месо на фронта в Украйна