16 Януари, 2026

Институт за изследване на войната: Русия излъга, че са превзели Соледар, а Бахмут е обкръжен

Институт за изследване на войната: Русия излъга, че са превзели Соледар, а Бахмут е обкръжен

Това става ясно от последния анализ на експерти, които ежедневно анализират ситуацията в Украйна

Твърденията на няколко руски източника, че на 10 януари вагнеровците са напреднали западно от Соледар се оказаха поредната порция руска пропаганда, която не отговоря на реалността. Доказва го изявлението на самия основател на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин. Той отрича тези твърдения, като отбелязва, че силите на групата "Вагнер" все още се сражават с украинските защитници.

Руските войски не са завзели целия град Соледар (Донецка област), а разпространяваната от тях информация и изявления за предполагаемия им контрол над селището, с последващо обкръжаване на Бахмут, са неверни. Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW). 

Според експерти руските войски не са превзели целия Соледар, въпреки няколкото неверни твърдения на руснаците, че градът е паднал и че Бахмут рискува да бъде обкръжен.

ISW наблюдава визуално присъствието на Вагнер в центъра на Соледар на 10 януари. Реалността на тримесечния контрол върху терена в Соледар обаче е "замъглена от динамичния характер на градските боеве" и руските сили от месеци се борят да постигнат значителни тактически успехи в района на Соледар, се казва в анализа.

Експертите допълват, че дори и да се приемат за чиста монета най-яростните изявления на руснаците, превземането на Соледар няма да позволил непременно на руските сили да установят контрол над критичните наземни комуникации на ВСУ с Бахмут, както се предполагаше по-рано от ISW.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

Междувременно премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен подчерта, че „диалогът и дипломацията са правилният път напред“, като приветства факта, че вече е започнал „диалог“.

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

По-късно днес опозиционната лидера ще се срещне в Конгреса с американски сенатори.

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

"В Иран Русия за пореден път се омаза до темето в кръв и стана съучастник в масови убийства", казва той