7 Май, 2026

Ирак предаде на Русия 33 деца на членове на ИД

Ирак предаде на Русия 33 деца на членове на ИД

Случилото се става в момент, когато Москва обяви, че е разбила клетка на ИД на своя територия

Ирак съобщи днес, че е предал на Русия 33 деца на руски гражданки, заподозрени, че са се присъединили към групировката "Ислямска държава" (ИД) в момент, когато Москва обяви, че е разбила клетка на ИД на своя територия, предаде БТА, цитирайки ДПА.

Децата са били екстрадирани в Русия на 10 юли в координация с руското посолство в Багдад, каза говорителят на иракското външно министерство Ахмед ас Сахаф в прессъобщение. Той добави, че външното министерство на Ирак е екстрадирало 473 деца на членове на ИД от различни националности, включително от Русия, Франция, Германия и Турция. Министерството призовава всички страни да повишат усилията си за приемане на техни граждани, които са се присъединили към екстремистката групировка.

През май Ирак съобщи, че е предал 188 деца на членове на ИД на Турция.
Сподели:

Коментари (0)

The Economist: Путин губи контрол над Русия

The Economist: Путин губи контрол над Русия

Руската авторитарна система все още се крепи на страх и репресии, но вече е изгубила способността да формира визия за бъдещето.

Нагъл Кремъл, даде ултиматум на Киев

Нагъл Кремъл, даде ултиматум на Киев

Според Ушаков, за възобновяване на преговорите Украйна трябва да направи само една стъпка.

ЕС се подготвя „за потенциални“ разговори с Путин

ЕС се подготвя „за потенциални“ разговори с Путин

председателят на Европейския съвет Антонио Коща е казал, че ЕС разполага с подкрепата на украинския президент Володимир Зеленски за този потенциален ход.