27 Декември, 2025

Ирак реши да купи зенитно-ракетни системи (ЗРС) С-400 от Русия

Ирак реши да купи зенитно-ракетни системи (ЗРС) С-400 от Русия

а. Правителството на Ирак реши да купи зенитно-ракетни системи (ЗРС) С-400 от Русия, предава ТАСС.
Това заяви в сряда посланикът на Ирак в Москва Хайдар Мансур Хади на пресконференция за резултатите от осмото заседание на междуправителствената руско-иракска комисия по търговия, икономическо и научно-техническо сътрудничество, което се състоя в периода 23-25 април в Багдад.
„Що се касае до ЗРС, иракското правителство взе решение. То иска да купи С-400“, заяви той.
С-400 „Триумф“ е руска ЗРС със среден и голям обсег. През ноември 2018 година CNBC, позовавайки се на лица, имащи достъп до американски разузнавателни данни, съобщи, че въпроса за покупка на С-400 са обсъждали Алжир, Виетнам, Египет, Ирак, Катар, Мароко и Саудитска Арабия. През февруари началникът на пресслужбата на Държавния департамент на САЩ Хедър Науърт заяви за възможна ответна реакция на Вашингтон в случай, че Ирак или друга страна реши да купи руско оръжие.
Сподели:

Коментари (0)

Ген Бен Ходжис: Уиткоф и зетят на Тръмп искат да сключат сделка и да си тръгнат, но Путин...

Ген Бен Ходжис: Уиткоф и зетят на Тръмп искат да сключат сделка и да си тръгнат, но Путин...

"Единственият начин за водене на преговори с Русия е да се действа силно и твърдо, без да се отстъпва пред нейните искания", смята той.

Рейтингът на Тръмп сред работническата класа удари исторически минимум

Рейтингът на Тръмп сред работническата класа удари исторически минимум

Като причина  Newsweek посочва факта, че избирателите са принудени постоянно да се борят с проблемите, свързани с достъпността на работните места.

Зеленски: Имаме своите червени линии

Зеленски: Имаме своите червени линии

Той отбеляза, че днес, на път за Флорида, докато се намира в Канада, ще проведе разговори с европейски лидери, чиято подкрепа е важна за Украйна