6 Август, 2026

Иран демонстрира сила с първия си самолетоносач, превозва 60 дрона

Снимката е илюстративна: news.bg

Иран „няма да участва във война с правителствата, които признаваме“, каза генерал Хосейн Салами

Революционната гвардия представи във водите на Персийския залив първия в страната самолетоносач, заяви пред държавната телевизия командващият военноморските сили на идеологическата армия на Иран.

„Martyr Bahman Bagheri“, бивш търговски плавателен съд, е превърнат в дрон носител през последните две години и половина, изтъкна контраадмирал Алиреза Тангири на церемонията по представянето, цитиран от АФП.

Описан от него като „най-големия военноморски проект“ в историята на основаната през 1979 г. Ислямска република, дрон-носачът е способен да изстрелва ракети с далечен обсег, както и да превозва хеликоптери, предадоха от БГНЕС.

Освен това може да действа в морето в продължение на една година, без да пуска котва.

Според официалната иранска информационна агенция Ирна самолетоносачът може да пренася до 60 безпилотни самолета.

По време на церемонията по откриването началникът на „Стражите“ генерал Хосейн Салами заяви, че Иран не се стреми да сплашва никого, „но няма да се огънем пред заплахата на никоя сила“.

Иран „няма да участва във война с правителствата, които признаваме“, каза той.

Началникът на Генералния щаб на иранските въоръжени сили генерал Мохамед Багери, описа кораба като „мобилна база“, способна да „действа автономно във всички води на света“.

След завръщането на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари, Техеран засилва демонстрациите на сила. Страната извършва мащабни военни учения и разкрива ново оборудване и подземни военни бази, смятани за непревземаеми.

Сподели:
Руски парашутист падна от 600 метра и загина по време на авиошоу край Москва

Руски парашутист падна от 600 метра и загина по време на авиошоу край Москва

На летище "Ватулино" е имало демонстрационни скокове за отбелязване на Деня на руските Въздушно-десантни войски

Еврокомисарят по миграцията: ЕС не може да разчита на съседите си за граничен контрол

Еврокомисарят по миграцията: ЕС не може да разчита на съседите си за граничен контрол

Докато граничният контрол зависи от добронамереността на една-единствена съседна държава, ЕС остава уязвим

Италия разби мрежа за трафик на мигранти от Алжир през Сардиния и Франция

Италия разби мрежа за трафик на мигранти от Алжир през Сардиния и Франция

"В Алжир са били набирани мигрантите, там са се подготвяли и организирали пътуванията"

Коментари (0)