Властите на Иран са поискали от Интерпол да обяви президента на САЩ Доналд Тръмп за „международно издирване“ за предполагаемото му участие в убийството на генерала на Ислямската република Касем Сюлеймани в началото на тази година. Съответстващото заявление бе направено на 29 юни от прокурора на Техеран Али Мехр, предава EA Daily, като се позовава на информация от местни медии, цитира "Фокус".
„Бяха разкрити 36 представители (на военнополитическото ръководство) на САЩ, включително Доналд Тръмп, както и от други страни, участвали в убийството на Касем Сюлеймани“, заяви прокурора на иранската столица.
По неговите думи, съдебните власти на страната са подготвили „разпореждане за подвеждане на виновните под отговорност и обявяване на червен статут чрез Интерпол“.
Тези лица са обвинени в „убийства и участие в терористични дейности“, обясни Али Мехр.
Припомняме, че командващият специалните сили „Кудс“ на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР)- бригаден генерал Касем Сюлеймани, бе ликвидиран в нощта срещу 3 януари при въздушен удар на територията на международното летище на Багдад. Пентагонът потвърди, че иранският генерал е убит по време на въздушна операция от въоръжените сили на САЩ. Върховният лидер на Иран аятолах Сейд Али Хаменей, в същия ден нареди да се „отговори твърдо“ на смъртта на легендарния ирански генерал. Президентът на САЩ Доналд Тръмп от своя страна заплаши Иран с възможността да атакува 52 цели в Ислямска република, ако ръководството му реши да даде военен отговор на ликвидацията на генерал Сюлеймани. В нощта на 8 януари Иран атакува две американски бази в Ирак с ракетни удари. Като се има предвид, че в резултат на тези атаки нито един член на коалицията, ръководена от САЩ, не е сериозно ранен, президентът Тръмп реши да не отмъщава срещу иранските цели. Според Пентагона в резултат на иранските ракетни удари 109 американски войници, дислоцирани, включително в базата на Айн ал Асад в Западен Ирак, са получили леки наранявания.
Фактор
„Бяха разкрити 36 представители (на военнополитическото ръководство) на САЩ, включително Доналд Тръмп, както и от други страни, участвали в убийството на Касем Сюлеймани“, заяви прокурора на иранската столица.
По неговите думи, съдебните власти на страната са подготвили „разпореждане за подвеждане на виновните под отговорност и обявяване на червен статут чрез Интерпол“.
Тези лица са обвинени в „убийства и участие в терористични дейности“, обясни Али Мехр.
Припомняме, че командващият специалните сили „Кудс“ на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР)- бригаден генерал Касем Сюлеймани, бе ликвидиран в нощта срещу 3 януари при въздушен удар на територията на международното летище на Багдад. Пентагонът потвърди, че иранският генерал е убит по време на въздушна операция от въоръжените сили на САЩ. Върховният лидер на Иран аятолах Сейд Али Хаменей, в същия ден нареди да се „отговори твърдо“ на смъртта на легендарния ирански генерал. Президентът на САЩ Доналд Тръмп от своя страна заплаши Иран с възможността да атакува 52 цели в Ислямска република, ако ръководството му реши да даде военен отговор на ликвидацията на генерал Сюлеймани. В нощта на 8 януари Иран атакува две американски бази в Ирак с ракетни удари. Като се има предвид, че в резултат на тези атаки нито един член на коалицията, ръководена от САЩ, не е сериозно ранен, президентът Тръмп реши да не отмъщава срещу иранските цели. Според Пентагона в резултат на иранските ракетни удари 109 американски войници, дислоцирани, включително в базата на Айн ал Асад в Западен Ирак, са получили леки наранявания.
Още от Свят
Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск
В социологическо изследване се отбелязва, че над 80% от руснаците смятат, че мащабна икономическа криза в Русия е неизбежна
Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция
В продължение на няколко месеца СБУ демонстрира най-високи показатели за защита на позициите на Украйна на фронтовата линия благодарение на използването на дронове от различни видове
Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота
Само в Московска област те са съсредоточили стотици пускови установки за системите С-400, С-500 и „Панцир“