Нападението предизвика международни критики
Иран привика посланиците на Германия и Австрия, след като правителствата им упрекнаха Ислямската република за ракетното нападение срещу Израел, съобщават държавните медии.
Според официалната информационна агенция ИРНА този ход е в отговор на „неприемливите мерки“, предприети от Германия и Австрия при призоваването на пратеници на Иран във връзка с нападението му.
В изявление на иранското външно министерство се казва, че нападението е било „легитимен, отговорен и ефективен отговор за наказване на ционисткия режим агресор (Израел)“.
Във вторник вечерта Ислямската република изстреля около 200 ракети по Израел във втората си директна атака срещу заклетия си враг след ракетна атака и атака с дрон през април.
Иранските революционни гвардейци заявиха, че атаката е в отмъщение за убийството миналия месец на ръководителя на Хизбула Хасан Насрала заедно с командира на силите „Кудс“ на Техеран Абас Нилфорушан, както и на политическия лидер на Хамас Исмаил Хания, който беше убит през юли в Техеран.
Нападението предизвика международни критики към Ислямската република.
Говорителят на външното министерство Есмаил Багаи осъди това, което той нарече „продължаващ пристрастен и безотговорен подход“ на групата Г-7, след като тя разкритикува нападението срещу Израел.
Той също така осъди призива на групата за допълнителни санкции срещу Техеран, като заяви, че нападението е било „необходим отговор“ на „агресивните действия“ на Израел. /БГНЕС
Още от Свят
ЕП: Сърбия подкопава суверенитета на съседните държави, превърна се в база за дейността на руските служби в Европа
ЕП призовава Сърбия ясно и последователно да демонстрира геополитическата си ориентация към ЕС, включително чрез пълно съгласуване с общата външна политика, особено по отношение на санкциите срещу Русия
Украйна: Свалихме руски терористичен самолет
Според предварителна, но все още непотвърдена информация, сваленият самолет е руски изтребител-бомбардировач Су-34
WSJ: Тръмп обяви край на примирието с Иран
„Мисля, че всичко е свършило, не искам да се занимавам повече с тях“, каза президентът на САЩ пред репортери на среща на върха на НАТО в Анкара в сряда. „Сега ще оставя нашите прекрасни преговарящи да продължат да говорят, ако искат."