19 Август, 2026

Иран проучвал удари по американски обекти и у нас при нова ескалация със САЩ

Снимка: EPA/BGNES

По данни на Файненшъл таймс, иранските сили са оценявали възможни атаки срещу американски военни обекти в Югоизточна Европа, включително в България

Иран е проучвал възможности за нанасяне на удари по американски военни обекти в Европа, ако президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди нова ескалация срещу Ислямската република, съобщи „Файненшъл таймс“, като се позовава на хора, близки до иранския режим

По данни на изданието иранските сили са оценявали възможни атаки срещу американски военни обекти в Югоизточна Европа, включително в България. София неотдавна разреши на американски самолети за зареждане с гориво да оперират от авиобаза „Безмер“, което потенциално увеличава стратегическото значение на съоръжението за Вашингтон.

Кипър също е разглеждан като възможна цел при по-нататъшни американски военни действия, посочил пред „Файненшъл таймс“ човек, запознат с обсъжданията в Техеран. На острова се намират британски военни съоръжения, едно от които по-рано тази година беше атакувано с дрон.

Иран е проучвал и начини за прекъсване на подводните оптични кабели, преминаващи през Ормузкия проток. Повреждането на кабелите би могло да засегне критична комуникационна инфраструктура, преминаваща през един от стратегически най-важните водни пътища в света.

Съобщенията за подготовката на подобни сценарии идват на фона на обсъжданията в Техеран как да бъдат увеличени разходите за Вашингтон, ако конфликтът се разшири извън днешните си рамки. Източниците подчертават, че мащабът и характерът на евентуалния ирански отговор ще зависят от действията на САЩ.

Сподели:
Радев: 5 вертолета и „Спартан“ са готови да гасят пожарите

Радев: 5 вертолета и „Спартан“ са готови да гасят пожарите

„Южна Европа е в пламъци, всичко около нас гори, а пожарите се разрастват. Въпреки рекордните температури и продължителното засушаване в момента в България нямаме опустошителни пожари."

Пет плажа по Южното Черноморие, които са особено опасни през август

Пет плажа по Южното Черноморие, които са особено опасни през август

Спасители предупреждават, че всички тези ивици първо имат дълбоко дъно, някъде имат подводни скали, имат и мостове, където се получава водовъртеж

Битката с огньовете край Мездра, евакуираха деца

Битката с огньовете край Мездра, евакуираха деца

Край Мездра се запали вилната зона над града. Битката с огъня продължи часове наред. Бяха евакуирани деца.

Коментари (0)