Външният министър на Иран Мохамед Джавад Зариф осъди три водещи страни от Европейския съюз, участници в Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), че те (Великобритания, Франция и Германия), „продавайки своя суверенитет и губейки позициите си, те засилват апетита на Доналд Тръмп“, предава агенция EA Daily.
„Съжалявам, че ви казвам това, но когато трите европейски държави разпродадоха „остатъците“ от СВПД, за да избегнат санкциите на Тръмп миналата седмица, предупредих, че това само ще засили неговия апетит“, записа Зариф в профила си в социалната мрежа „Туитър“.
Миналата седмица Лондон, Париж и Берлин обявиха решението си за задействане на механизма за решаване на спорове в рамките на ядрената сделка, обвинявайки Техеран в нарушение на споразумението. В същото време европейските страни заплашиха да отнесат въпроса до Съвета за сигурност на ООН и да съдействат за възстановяването на международните санкции срещу страната, които бяха отменени със сключването на СВПД.
Фактор
„Съжалявам, че ви казвам това, но когато трите европейски държави разпродадоха „остатъците“ от СВПД, за да избегнат санкциите на Тръмп миналата седмица, предупредих, че това само ще засили неговия апетит“, записа Зариф в профила си в социалната мрежа „Туитър“.
Миналата седмица Лондон, Париж и Берлин обявиха решението си за задействане на механизма за решаване на спорове в рамките на ядрената сделка, обвинявайки Техеран в нарушение на споразумението. В същото време европейските страни заплашиха да отнесат въпроса до Съвета за сигурност на ООН и да съдействат за възстановяването на международните санкции срещу страната, които бяха отменени със сключването на СВПД.
Още от Свят
Мелони: Трябва да засилим европейския компонент в НАТО
Тя призова и за изграждане на стабилна европейска отбранителна индустриална база
Мерц към Москва: Украйна остава силна, а европейската подкрепа не отслабва
„Федералното правителство предлага като европейски съюзници в НАТО да поемем силен финансов ангажимент към Киев"
Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток