Иран още повече е увеличи темповете на обогатяване на уран, като използва съвременните центрофуги в подземния си ядрен обект във Фордо – така по-лесно може да преминава от едно ниво на обогатяване на уран към друго, съобщи Reuters.
Според поверителен доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), инспектори на агенцията са потвърдили, че Иран е започнал да подава газообразен уранов хексафторид (UF6), обогатен до 5 процента към каскада от 166 центрофуги IR-6 с модифицирани подколектори. По-рано Иран уведоми МААЕ за плановете си използва тези инсталации за обогатяване на уран до 20 процента, се казва в документа.
Международното споразумение "Съвместен всеобхватен план за действие", сключено между Иран и шесторката международни посредници – САЩ, Франция, Великобритания, Германия, Русия и Китай през 2015 г., целеше намаляване на напрежението във връзка с иранската ядрена програма. То придоби популярност по света като „ядрена сделка“. Според документа, Техеран се ангажира да обогатява уран само до 3,67 процента за производство на ядрена енергия за граждански цели. Прагът на обогатяване на урана за военни цели е 90 процента.
Превод Faktor.bg

Коментари (0)