18 Август, 2026

Иранските разследващи: Хеликоптерът на Раиси е паднал заради лошото време и претоварване

Иранските разследващи: Хеликоптерът на Раиси е паднал заради лошото време и претоварване
Ебрахим Раиси

Случаят е "напълно приключен"

Иранското разследване на хеликоптерната катастрофа през май, при която загина президентът Ебрахим Раиси, установи, че тя е причинена от лошо време и претоварване, съобщиха ирански медии, цитирани от АФП.

Хеликоптерът, превозващ 63-годишния Раиси и придружаващите го лица, падна на обвит в мъгла планински склон в Северен Иран, при което загинаха президентът и още седем души. Това доведе и до предсрочни избори.

Агенция Фарс, цитирайки източник от службите за сигурност, заяви, че иранските сили за сигурност имат „абсолютна увереност, че случилото се е инцидент“.

През май иранската армия също така заяви, че не е открила доказателства за престъпна дейност при катастрофата, при която загина и външният министър на Раиси, Хосейн Амир-Абдоллахиан.

„Случаят с катастрофата на хеликоптера на аятолах Раиси е напълно приключен от регулаторните институции и институциите за сигурност. Службите за сигурност и разузнаването са приключили подробните си разследвания и има абсолютна сигурност, че случилото се е инцидент.“ - съобщи Фарс.

Като основни причини за катастрофата на 19 май се посочват лошите метеорологични условия и невъзможността на хеликоптера да се издигне с допълнителни пътници извън протоколите за сигурност.

При катастрофата хеликоптерът е превозвал двама пътници над препоръчителния капацитет, е установило разследването.

Възможността за „заглушаване и хакване на електронните системи" е била изключена. От агенцията допълват, че не са открити никакви признаци за химически агенти и вредни вещества. /БГНЕС

Сподели:
Въоръжен ученик уби трима и рани деветима във филипинска гимназия

Въоръжен ученик уби трима и рани деветима във филипинска гимназия

От министерството призоваха хората да не разпространяват непроверена информация, както и чувствителни снимки и видеозаписи от инцидента, тъй като сред засегнатите има непълнолетни

Атакуван е гръцки танкер, натоварен с руски петрол от терминал близо до Новоросийск

Атакуван е гръцки танкер, натоварен с руски петрол от терминал близо до Новоросийск

Това е първият украински удар по кораб, акостирал в терминала на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) – ключов канал за износа на казахстански суров петрол – след почти триседмично затишие

След разговори с Хамас и Нетаняху, Къшнър видя перспективи за Газа

След разговори с Хамас и Нетаняху, Къшнър видя перспективи за Газа

Ако Хамас се разоръжи и разкрие местоположението на тунелите си, това би довело до драстично подобрение на сигурността за Израел, смята пратеникът на Тръмп

Коментари (0)