26 Януари, 2026

Искра Баева слави Живков: Той изживя своето величие като управляващ

Искра Баева слави Живков: Той изживя своето величие като управляващ

Искра Баева на Бузлуджа

Тодор Живков имаше една съдба, на която други политици и държавници могат да завидят. Това каза историкът професор Иска Баева в интервю за Агенция „Фокус“ по повод годишнината от смъртта му.

„Той имаше възможност да изживее своето величие като управляващ, падението като свален и да завърши живота си в един относително добър обществен комфорт”, добави тя. Баева коментира и въпроса с включването на Тодор Живков в учебниците по история, а именно това, че бил споменат само със снимка.

„Историята не може да задрасква личности само защото в определена политическа ситуация те не са желани“, категорична бе тя. Историкът Баева отбеляза, че Тодор Живков е и ще си остане историческа фигура. „Той олицетворява онази епоха, в която нямаше политически свободи, в която управлението беше еднопартийно, недемократично, ограничения имаше не само на политическите, но и гражданските права. Едновременно с това обаче една епоха, в която беше извършена ускорена модернизация на България. Като всяка епоха и като всеки историк, и като всяка историческа личност тази епоха достигна до своя край и завърши с неуспех“, каза Искра Баева.

Сподели:

Коментари (0)

Rheinmetall работи върху германски аналог на Starlink за Бундесвера

Rheinmetall работи върху германски аналог на Starlink за Бундесвера

Берлин обяви план за 35 милиарда евро за военни космически технологии - за да намали зависимостта от неевропейски доставчици, предимно от Съединените щати.

Росен Желязков: Стратегическото партньорство със САЩ отиде на още по-високо ниво

Росен Желязков: Стратегическото партньорство със САЩ отиде на още по-високо ниво

Премиерът специално акцентира върху сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната

Цената на златото полудя, чупи рекорди

Цената на златото полудя, чупи рекорди

Поскъпването се подкрепя от облекчената парична политика в САЩ, активните покупки от страна на централните банки и рекордните притоци към борсово търгуваните фондове