5 Декември, 2025

Испанското председателство ще работи за по-тесни връзки на ЕС с Мароко

Испанското председателство ще работи за по-тесни връзки на ЕС с Мароко

Педро Санчес

Испания иска Мароко да бъде нейна врата към африканския пазар

Испания ще използва ротационното председателство на ЕС, което тя ще поеме през втората половина на тази година, за да задълбочи отношенията на Мароко с Евросъюза въпреки съпротивата на Европейския парламент, обяви премиерът Педро Санчес. 
По-рано на срещата на високо равнище между двете държави той обеща да подобри "привилегированите отношения" на Мароко с останалата част от Европа, предаде БНР.

Испания иска Мароко да бъде нейната врата към африканския пазар, а Мароко се надява, че чрез Испания ще задълбочи "стратегическите отношения", които има с Европейския съюз. 

За целта правителството на Санчес ще използва ротационното председателство на Испания на ЕС за подобряване на имиджа на северно-африканската държава, след като Европейския парламент гласува резолюция, в която критикува свободата на пресата в Мароко и предполагаемия заговор за подкуп за придобиване на влияние в Брюксел. 

Тогава евродепутатите от Испанската социалистическа работническа партия на Санчес гласуваха против, а консервативната опозиционна „Народна партия“ подкрепи документа. 

В подписаните споразумения на срещата на върха между Мароко и Испания се казва, че чрез задълбочаване на привилегированите отношения на Мароко с Европейския съюз ще се укрепят евросредиземноморските, евроарабските и евроафриканските отношения. 

Няколко дни по-рано от мароканския парламент заявиха, че ще "преразгледат" отношенията си с Европейския парламент след одобрението на критичната резолюция, което постави Санчес в задънена улица. Въпреки това медиите в Испания пишат, че на срещата на върха той е успял да накара Мароко да гарантира, че ще продължи да си сътрудничи с Брюксел "с главната цел да доближи мароканските стандарти до европейските във всички области".

Сподели:

Коментари (0)

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември