24 Август, 2026

Историкът Янко Гочев с публична лекция за забравения герой генерал Иван Колев – Освободителят на Добруджа

Янко Гочев, Снимка: архив на Faktor.bg

Събитието ще се проведе на 8 юни, от 18:00 ч. в Американския център при Столична библиотека

Общество „Генерал-лейтенант Иван Колев“ стартира от юни една необичайна поредица от публични лекции в София, посветени на светли, но забравени по идеологически причини герои,  събития и дати, умишлено премълчавани или фалшифициран. Първата лекция е посветена неслучайно на Освободителя на Добруджа – ген. Иван Колев, а лектор ще бъде историкът и юрист Янко Гочев, посветил част от изследванията си на Добруджанска епопея и нейните герои.

Лекцията е озаглавена „Забравеният български герой генерал Иван Колев – Освободителят на Добруджа“ и ще се проведе на 8 юни, от 18:00 ч. в Американския център при Столична библиотека.

 Кой е човекът, когото съвременниците му наричат Освободителя на Добруджа?

 Как българската конница постига едни от най-впечатляващите си победи през Първата световна война?

 И защо генерал Иван Колев заслужава много по-видно място в националната ни памет, но в продължение на 45 години беше забравен, а дори и днес името му буди безпокойство сред определени кръгове?

Ще търсим отговорите на тези въпроси с историка Янко Гочев посветил творческите си търсения на освобождението на историята ни от легенди и митове, на осветяване на истинската руска и съветска „любов“ към България. Той е автор на тритомника „Руската империя срещу България“ и книгата „Убийството на Васил Левски. Виновниците“. Гочев е един от най-разпознаваемите и дискутирани изследователи на българската история, известен със задълбочените си проучвания и смели позиции по редица исторически въпроси.

Не пропускайте лекцията му, казват организаторите от Общество „Генерал Иван Колев“. Гостите ще имат възможност да получат и книга с автограф от историка.

Входът е свободен.

Сподели:
Факултетът по славянски филологии на СУ се обяви в защита на украинския език и култура

Факултетът по славянски филологии на СУ се обяви в защита на украинския език и култура

Не приемаме и не можем да мълчим пред опитите културата да бъде превърната в мишена, категорични са българските учени

Ще се превърне ли предметът "Добродетели и религия" в най-голямата щета за Християнството?

Ще се превърне ли предметът "Добродетели и религия" в най-голямата щета за Християнството?

Добри намерения има, но стратегическа оценка както винаги няма, от което ще загуби и Българската православна църква

Извели Дара с полицейски кордон след концерта й за Деня на Варна

Извели Дара с полицейски кордон след концерта й за Деня на Варна

Авторката, заснела видеото, което предизвика противоречиви коментари в социалните мрежи, разказа подробности за ситуацията след концерта на победителката на "Евровизия"

Коментари (0)