23 Юни, 2026

ISW: "Отстреляха" пореден руски генерал заради критики към Кремъл

ISW: "Отстреляха"  пореден руски генерал заради критики към Кремъл

Това става ясно от видеозапис, изтекъл в публичното пространство

Депутатът от Държавната дума на Русия и бивш заместник-командир на Южния военен окръг (ЮВО) генерал-лейтенант Андрей Гурулев изнесе аудио съобщение от 12 юли, в което бившият командир на 58-а армия с комбинирани въоръжения (САА) генерал-майор Иван Попов заявява, че руското командване го е уволнило заради изразяване на недоволство от липсата на подкрепа за руските сили и го е заменило с генерал-лейтенант Денис Лямин.

Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW) за ситуацията на фронта в Украйна.

Попов твърди, че е изразил загриженост пред "най-високото ниво" на руското командване във връзка с липсата на руски способности за водене на контрабатарейна война, липсата на артилерийски разузнавателни станции, значителните руски жертви от украинския артилерийски огън и други въпроси.

Бившият командир изтъква още, че Шойгу го е уволнил, тъй като честността му при изразяването на различни проблеми в руската армия е застрашавала руското командване. Но Попов е категоричен, че е избрал да "назове нещата с истинските им имена" в името на загиналите си другари, вместо да "остане в мълчаливо малодушие".

От анализа на Института за изследване на войната става ясно, че Иван Попов разпространил записа до различни участници, включително командири, служители и ветерани от 58-а САА. Затова е много вероятно той да е бил абсолютно наясно, че някой от получателите на съобщението му в общността на ветераните от 58-а САА ще направи публичен този аудиозаписа.

Сподели:
САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"

Експерти от алианса "Петте очи": Западът може да стане обект на AI кибератаки до месеци

Експерти от алианса "Петте очи": Западът може да стане обект на AI кибератаки до месеци

„Петте очи“ е разузнавателен съюз между Австралия, Канада, Нова Зеландия, Обединеното кралство и САЩ - това е най-старият и най-всеобхватен механизъм за обмен на разузнавателна информация и прехващане на комуникации в света

Коментари (0)