15 Януари, 2026

ISW: Русия прилага религиозни репресии на окупираните територии

ISW: Русия прилага религиозни репресии на окупираните територии

Снимката е илюстративна

Не са единични случаи, а целенасочена кампания

Русия провежда религиозни чистки и преследва неудобните за нея религиозни организации на окупираните украински територии. Това се казва в доклад на американския Институт за изследване на войната ISW,  цитиран от Униан.

Отбелязва се, че от началото на инвазията руснаците са извършили най-малко 76 акта на религиозно преследване. Те са затворили, „национализирали“ или насилствено са преобразували най-малко 26 религиозни места в рамките на контролираната от Кремъл Руска православна църква към Московската патриаршия. Убили са или са похитили най-малко 29 свещенослужители и религиозни лидери. Освен това са разграбили, осквернили или преднамерено са унищожили най-малко 13 култови съоръжения.

"Тези случаи на религиозни репресии по-скоро са не единични случаи, а част от целенасочена кампания за  систематично изкореняване на "нежелателните" религиозни организации в Украйна и популяризирането на Московската патриаршия",  отбелязват анализаторите.

Основно преследванията са насочени срещу автокефалната Православна църка на Украйна, но засягат и други религиозни деноминации като баптисти, петдесетници, кришнаити, адвентисти от седмия ден, свидетели на Йехова, католици, презвитерианци, методисти, лютерани и някои мюсюлмански движения.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Балистична ракета порази пристанищна инфраструктура в района на Одеса

Балистична ракета порази пристанищна инфраструктура в района на Одеса

Нанесени са щети на граждански товарен кораб под флага на Малта, пострадал е член на екипажа. В резултат на удара срещу кей с контейнери е избухнал пожар.

Гръцкият флот посрещна първата си фрегата от клас FDI - „най-мощната на планетата“

Гръцкият флот посрещна първата си фрегата от клас FDI - „най-мощната на планетата“

Тя разполага със съвременни цифрови системи за противовъздушна отбрана и борба с подводници. Още три високотехнологични фрегати ще влязат в състава на флота през следващите 18 месеца.

САЩ с ново 20: Украйна и Русия се доближиха до мир повече от всякога

САЩ с ново 20: Украйна и Русия се доближиха до мир повече от всякога

Това заяви постоянният представител на САЩ в НАТО Матю Уитакър по време на събитие на президентския фонд „Роналд Рейгън“ в Калифорния.