17 Август, 2026

ISW: Русия готви десантно-щурмови бригади, които да действат дълбоко в тила

ISW: Русия готви десантно-щурмови бригади, които да действат дълбоко в тила

Тази стара тактика ще се прилага за водене на изтощителни фронтални атаки

Руските кадрови войски формират десантно-щурмови бригади, които ще действат като специализирани части за десант и разузнаване зад украинските отбранителни линии. Това се посочва в доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), предава РБК-Украйна, цитирана от "Фокус".

В доклада се отбелязва, че това не е нова тактика за руската армия, тъй като подобни части са действали по време на съветската инвазия в Афганистан.

Според руски източници десантно-щурмовите бригади в състава на сухопътните формирования ще могат да извършват десанти в близкия тил на Украйна без парашути, вероятно с хеликоптери за бързо развръщане на личния състав, както са действали при боевете за летище Гостомел край Киев на 24 февруари 2022 г.

Отбелязва се, че такова подразделение вече действа в Запорожка област - 49-та отделна десантно-щурмова бригада в състава на 58-ма общовойскова армия (Южен военен окръг).

Анализаторите от ISW по-рано са наблюдавали подобни формирования на разузнавателно-щурмови бригади като част от съвместни военни формирования и оценяват, че създаването на такива специализирани формирования е предназначено да отговори на специфични тактически предизвикателства, пред които са изправени руските сили в момента.

"Въпреки това разгръщането на десантно-щурмови бригади в изолация от по-широката силова структура на въздушнодесантните войски вероятно ще означава, че тези специализирани бригади ще бъдат използвани като още едно средство за провеждане на изтощителни фронтални атаки, водени от пехотата, на украински укрепени позиции в кратки срокове", се посочва в доклада на ISW.
Сподели:
Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища

Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища

Данни от борсовата търговия разкриват, че през юли турската страна е получила около 900 тона петрол при 1,2 млн. тона през юни, като според експерти това се дължи на спада на вноса през черноморските пристанища на Русия

Forbes: На фона на рекордни загуби на Русия, се мисли за масова мобилизация

Forbes: На фона на рекордни загуби на Русия, се мисли за масова мобилизация

Meduza по-рано съобщи, че руски представители обсъждат възможността за провеждане на такава мобилизация след изборите за Държавна дума през есента

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Руските сили удариха най-големия стоманодобивен завод в Украйна през нощта в индустриалния град Кривой Рог, родния град на президента Володимир Зеленски

Коментари (0)