2 Февруари, 2026

ISW: Руските опити за настъпление към Славянск нямат шанс докато повечето сили са насочени към Северодонецк

ISW: Руските опити за настъпление към Славянск нямат шанс докато повечето сили са насочени към Северодонецк

Снимка: архив

Украинските сили са се укрепили на позиции, от които да обстрелват колите с руски доставки

Руските войски правят опити за настъпление към Славянск в украинската Донецка област югоизточно от Изюма и на запад от Лиман, но почти без никаква напредък, тъй като основните им сили са хвърлени срещу Северодонецк. Докато това е така, те нямат шанс да напреднат към Славянск, зе казва в анализа на американския Институт за изследване на войната (ISW), цитиран от Би Би Си.

Експертите от ISW прогнозират, че Русия ще се опита да завладее Северодонецк и Лисичанск, за да има възможност да твърди,  че е "освободила" цялата територия та Луганска област, след което да концентрира усилията си върху Донецка област. В Северодонецк обаче руснаците търпят тежки загуби и нямат особени шансове за завземат съществени нови територия в Донецка област.

От ISW акцентират и върху трудностите при форсиране на река Северски Донец.

Междувременно украинските военни съобщиха, че са освободили от окупация 20 населени  пунктов в Херсонска област. От ISW засега не могат да  потвърдят за всяко от тези места поотделно (за тази цел анализаторите от института използват предимно геолокация), но смятат, че украинските войски са се укрепили на западния бряг на река Ингулец, откъдето могат да обстрелват път Т2207, по който се извършват руските доставки за северните райони на Херсонска област.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Диана Дамянова: Радев да каже ясно чий е Крим

Диана Дамянова: Радев да каже ясно чий е Крим

Според Слави Василев, който само преди дни обяви, че вече няма да е политолог, а партиен активист на бившия президент, той би могъл да вкара до 120 депутати в следващия парламент

Осъдиха член на проруската „Алтернатива за Германия“ за пране на пари и принуда

Осъдиха член на проруската „Алтернатива за Германия“ за пране на пари и принуда

Обвиненията за пране на пари са свързани с четирицифрена сума, преведена от частна сметка на Халемба към сметка в балтийска държава

Украйна може да получи по-бързо изтребители Gripen

Украйна може да получи по-бързо изтребители Gripen

Политическата турбуленция в Латинска Америка неочаквано изигра в полза на отбранителните способности на Киев