21 Декември, 2025

ISW: Странни руски обяснения за свалянето на А-50 и Ил-22

ISW: Странни руски обяснения за свалянето на А-50 и Ил-22

Експерти от Института за изследване на войната (ISW) анализираха руските версии за свалянето на самолета А-50 и повреждането на въздушния команден пункт Ил-22М, пише "Украинская правда“, цитирана от "Фокус".

Украински официални лица обявиха, че украинските сили са унищожили руски самолет за ранно предупреждение във въздуха А-50 и са повредили сериозно самолет на въздушния команден пункт Ил-22 в нощта на 14 януари.

Главнокомандващият украинските въоръжени сили генерал Валери Залужни публикува видеозаписи от полетите, на които се вижда, че украинските сили са ударили А-50 и Ил-22 над Азовско море.

Валерий Романенко, водещ изследовател в Украинския държавен музей на авиацията към Националния авиационен университет, заяви, че загубата на А-50 и членовете на неговия екипаж е "много болезнена“ за Русия, тъй като значителна част от екипажа на А-50 е силно специализирани и трябва да преминат дългогодишно обучение.

Южното оперативно командване на украинските въоръжени сили съобщи, че преди удара Русия е имала на въоръжение само три самолета А-50.

В същото време руските медии до голяма степен отрекоха украинските сили да са свалили самолета А-50, но "странно“ твърдяха, че самолетът е бил унищожен от "приятелски огън“ на руската противовъздушна отбрана.

Анализаторите посочват, че A-50 се използва за координиране на руската авиация и вероятно противовъздушната отбрана и твърдението, че руската противовъздушна отбрана е свалила A-50, би било катастрофален провал от страна на руските сили, ако беше вярно.

Руски източник, специализиран в руската авиация, обвини руските командири, че нямат необходимия опит за техните позиции. В доклада се отбелязва, че настоящият командващ руските въздушно-космически сили генерал-полковник Виктор Афзалов има богат опит в руската противовъздушна отбрана.

Експерти от института твърдят, че независимо от това дали липсата му на пилотен опит създава проблеми за руските въздушни операции, което е под съмнение, неговият опит в ролята на противовъздушна отбрана трябва да бъде достатъчен, за да попречи на руските сили да свалят собствения си самолет.

Руски вътрешен източник, който твърди, че е свързан с неидентифицирана руска охранителна институция, твърди, че неидентифицирани руски актьори са създали "утка“ (руски термин за невярно твърдение) за това как руските сили са свалили A-50, за да уверят руските пилоти, че полетите над Черно и Азовско море все още са безопасни и че причината за инцидента е човешка грешка.

"Не е ясно защо руските пилоти трябва да се чувстват по-комфортно с идеята, че тяхната наземна противовъздушна отбрана е толкова некомпетентна“, се казва в прегледа.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не разполага с информация за сваления самолет и препоръча на журналистите да се консултират с руското министерство на отбраната.

"Към момента на публикуване на тази публикация руското министерство на отбраната не е направило официално изявление относно инцидента“, казват анализаторите.
Сподели:

Коментари (0)

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра

Спиране на тока остави 130 хил. домове и фирми на тъмно в Сан Франциско

Спиране на тока остави 130 хил. домове и фирми на тъмно в Сан Франциско

Местни медии съобщават за масово затваряне на ресторанти и магазини, както и за изгаснали улични лампи и коледна украса в най-натоварените дни за пазаруване

Разочарование, скептицизъм и въпросителни след разсекретяването на "Епстийн"

Разочарование, скептицизъм и въпросителни след разсекретяването на "Епстийн"

Всички документи трябваше да бъдат публикувани до петък, но се появиха само част от тях, при това с големи редакции