4 Февруари, 2026

Италиански съд оправда бившия премиер Берлускони по дело за подкуп

Италиански съд оправда бившия премиер Берлускони по дело за подкуп

Силвио Берлускони

Италиански съд оправда бившия министър-председател Силвио Берлускони по обвинението, че е подкупил свидетел по дело за проституция на непълнолетни през 2013 г., което даде тласък на политика-ветеран седмици след преизбирането му в парламента.

Берлускони беше обвинен, че е платил на италианския певец Мариано Апичела 157 000 евро (162 000 долара), за да излъже в предишен процес, в който беше обвинен, че е платил за секс със 17-годишна танцьорка от марокански нощен клуб.

Берлускони, лидер на дясната партия "Форца Италия" (Напред, Италия!), която подкрепя новосъздаденото правителство на министър-председателя Джорджа Мелони, в крайна сметка беше оправдан по това дело.

В последвалия процес за подкуп той не се призна за виновен, а римският прокурор Роберто Феличи заяви пред съда в четвъртък, че трябва да бъде освободен, тъй като няма дело, по което да отговаря.

Съдиите оправдаха и Апичела за получаването на подкуп, както и за предполагаемото лъжесвидетелстване, тъй като срокът за произнасяне на присъда за такова престъпление е изтекъл.

Апичела е редовен гост-певец на много от т.нар. партита на Берлускони "Бунга бунга", които предизвикаха скандал, допринесъл за падането на медийния магнат като министър-председател през 2011 г., което отбеляза края на четвъртото му правителство.

Защитата заяви, че от 2002 г. насам Апицела е получавала месечни вноски от Берлускони за хонорари или дарения, които не са свързани с повдигнатите пред съда обвинения.

Процесът в Рим е едно от трите взаимосвързани дела, които се водят в различни градове от съображения за териториална компетентност.

В отделно дело, разглеждано от съд в Милано, Берлускони е обвинен в подкупването на 24 свидетели, предимно млади гости на вечерните му партита. През май прокурорите поискаха той да бъде лишен от свобода за срок от 6 години. Берлускони отхвърли обвинението, а присъдата не се очаква преди януари 2023 г.

Миналата година съд в Сиена оправда Берлускони по обвинението, че е подкупил друг свидетел на своите партита. Прокурорите обжалваха решението, но не е определена дата за нов съдебен процес. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Загинаха 68-годишна жена и 38-годишен мъж - в район Синелниковски

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

Техеран иска преговорите да бъдат в двустранен формат - само със САЩ, а не с участието на няколко арабски и мюсюлмански държави

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

Според организацията демокрацията в света се е върнала на нивото от 1985 г., когато Съветският съюз все още е съществувал