29 Април, 2026

Италия готви затвор за разпространителите на неверни новини

Италия готви затвор за разпространителите на неверни новини

Италианският парламент подготвя закон, който предвижда глоби и затвор за разпространителите на неверни и преувеличени новини и груби изказвания.

Законът предвижда 5000 евро глоба за авторите на фалшиви твърдения, както и за тези, които са ги публикували. Ще се наказват и публикациии, които са силно пристрастни и отправят внушения в нечий интерес. Глобата ще се налага, ако информацията не бъде изтрита до 24 часа, след като е била оспорена.

Мярката се отнася само за интернет изданията, тъй като националните печатните медии на Апенините вече носят легално установена отговорност за неверни твърдения. В случаи на новини или информации, предизвикващи паника или тревога сред аудиторията, се предвижда и 1 година затвор.

За обидни публикации срещу отделна личност или материали, подкопаващи демократичните устои, наказанията ще се удвояват с глоба от 10 000 евро и две години затвор. Проектозаконът получи и критики, като основният аргумент на противниците му е, че в интернет винаги е имало невярна информация и партенки.

Италианската инициатива срещу разпространяването на фалшиви новини идва, след като и други европейски страни предприеха подобни стъпки.Темата с неверни информации стана особено актуална след последната президентска кампания в САЩ. Председателката на италианския парламент Лаура Болдрини инициира петиция за спиране на фалшивите новини, която набра голям брой привърженици.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп атакува Мерц заради Иран

Тръмп атакува Мерц заради Иран

Германският канцлер изрази и съмнения относно изхода от преговорите, заявявайки, че не вижда „каква стратегическа изходна позиция ще изберат американците

Кемалистите излизат на протест в цяла Турция

Кемалистите излизат на протест в цяла Турция

В седмичното си обръщение към парламентарната група на НРП днес Йозел критикува последната вълна от арести на общински кметове от партията му по обвинения в корупция и манипулиране на търгове

WP: Украйна устоя срещу Русия и вече е готова да научи Европа как се води война

WP: Украйна устоя срещу Русия и вече е готова да научи Европа как се води война

„Трябва да изпитваме възхищение, уважение и благодарност за това, което прави Украйна“, заяви бившият началник на щаба на отбраната на Великобритания адмирал Антъни Радакин