29 Април, 2026

Италия намалява енергийната си зависимост от Русия с газ от Алжир

Италия намалява енергийната си зависимост от Русия с газ от Алжир

Руският газ е 40% от общото й потребление

Италианският премиер Марио Драги заминава за Алжир, за да подпише ново споразумение за доставка на газ, което ще помогне за намаляване на зависимостта на страната от синьо гориво от Русия. Това съобщава Financial Times.

Италия купува около 30 милиарда кубически метра газ годишно от Русия, което е около 40% от общото й потребление. Алжир е вторият по големина доставчик за страната, осигурявайки 21 милиарда кубически метра газ годишно, или 31% от потреблението.

Говорител на италианското правителство каза, че Транссредиземноморският газопровод, който транспортира газ от Алжир до Италия през Тунис, работи само на две трети от капацитета си от 33 милиарда кубически метра годишно. Това позволява на Италия незабавно да увеличи покупките от Алжир, защото няма нужда от изграждане на повече тръбопроводи или друга нова инфраструктура.

„Диверсификацията на нашите енергийни доставки е това, към което трябва да се стремим, независимо какво ще се случи с доставките на руски газ в близко бъдеще“, каза по-рано италианският премиер. „Не можем да бъдем толкова зависими от решенията на една държава, тъй като това застрашава не само нашето благополучие, но и свободата като цяло.

Сделката с Алжир не само ще позволи по-големи доставки на газ, каза Драги, но споразумението ще включва клауза за увеличаване на италианските инвестиции във възобновяема енергия в северноафриканската нация, а това може да й помогне да намали собственото си потребление на газ и да остави повече за износ./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.