30 Януари, 2026

Италия започва тестове на потенциална ваксина срещу COVID-19 върху доброволци

Италия започва тестове на потенциална ваксина срещу COVID-19 върху доброволци

Италия започна клинични изпитания на потенциална ваксина срещу COVID-19, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Римската специализирана болница за инфекциозни заболявания Институт "Лазаро Спаланцани" ще проведе изпитания върху 90 доброволци през следващите седмици с надеждата ваксината да е на разположение до идната пролет.

Здравният директор на болницата Франческо Вая каза за Ройтерс, че първият пациент ще бъде наблюдаван в продължение на четири часа, преди да му бъде разрешено да се прибере у дома и че ще остане под наблюдение в продължение на дванадесет седмици.

"Ще видим дали има странични ефекти и дали се произвеждат неутрализиращи антитела", каза Вая. Втората фаза на клинични изпитания ще се проведе в страни с по-висок дял на заразяване като Мексико и Бразилия.

Потенциалната ваксина, наречена GRAd-COV2, е разработена от компания "РейТера" (ReiThera), базирана в Рим. Управата на регион Лацио около италианската столица, съобщи, че първите изпитания, включително и върху животни, са дали положителни резултати.

Потенциални ваксини са във фаза на изпитания в редица страни като Индия, Великобритания, Русия и Китай и учените се надпреварват да разкрият тайните на вируса, появил се преди по-малко от година.

"Учените и изследванията в страната ни са в услуга на глобалното предизвикателство да се пребори COVID", написа във Фейсбук здравният министър Роберто Сперанца и обяви началото на клиничните изпитания.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ задържаха енергийна помощ, докато украинците мръзнат в тъмнината

САЩ задържаха енергийна помощ, докато украинците мръзнат в тъмнината

Общо става дума за около 250 милиона долара. Според източниците тази ситуация е предизвикала разочарование през последните седмици на фона на интензивните руски атаки срещу украинските електроцентрали,

Почина генерал Морийон, който каза на жителите на Сребреница: Никога няма да ви изоставя

Почина генерал Морийон, който каза на жителите на Сребреница: Никога няма да ви изоставя

Падането на анклава две години по-късно и клането на над 8000 мюсюлмански мъже и момчета трагично показват безсилието на ООН и Европа да спрат случващото се

Анкара:  Вашингтон да устои на израелския натиск за  удар срещу Иран

Анкара: Вашингтон да устои на израелския натиск за удар срещу Иран

дяваме се американската администрация да прояви здрав разум и да не допусне това да се случи“, заяви Фидан