30 Април, 2026

Иван Гешев: Прокуратурата има интерес от постоянен диалог и обмен на информация с парламента

Иван Гешев: Прокуратурата има интерес от постоянен диалог и обмен на информация с парламента

Иван Гешев

Главният прокурор говори пред Правната комисия в Народното събрание

"Прокуратурата има интерес от постоянен диалог и обмен на информация с Народното събрание". Това каза главният прокурор Иван Гешев по време на изслушването си в Правна комисия. „Както имах честта да представя пред вас доклада на прокуратурата за 2019 г., и тогава казах, сега за мен е чест да представя резултатите на прокуратурата за първото 8-месечие на 2020 г. Тогава заявих и сега го потвърждавам, че Прокуратурата има интерес от постоянен диалог и обмен на информация с Народното събрание“, каза Гешев.

Той посочи ,че разбирането на Прокуратурата и на него като главен прокурор е, че за постигане на резултатите в борбата с корупцията, организираната престъпност, е необходимо взаимодействието с всички власти. Иван Гешев изтъкна, че за да се постигне този резултат, са необходими обединените усилия във всяка една от властите при стриктно спазване на взаимния контрол и на принципа на разделението им.

Главният прокурор отчете, че досега не е имало доклад за 8 месеца на Прокуратурата. „Докладът е качен на страницата на Народното събрание. Предполагам, че по-голям интерес ще е към задаване на въпроси. Ще се постарая само банкетно да очертая посочените в доклада подробно показатели, които считам за важни с уточнението, че това е обобщен и аналитичен доклад“, каза още Гешев.

„Изводите, които позволяват този доклад да бъдат направени и в които смятам да акцентирам, че се наблюдавани над 162 хил. преписки“, каза Гешев. Той отчете, че делът на решените преписки спрямо задаваните е 99.9 %. „От внесените в съда досъдебни производства върнатите дела на прокуратурата съставляват 2.9 %“, допълни още главният прокурор. По думите му оправданите лица съставляват 1.9 %.
Сподели:

Коментари (0)

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

"И точно от нея ще дойде следващата точка на обществено недоволство. Не че експертът няма да каже истината...", прогнозира журналистът

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

С решението си „ЕСПЧ постановява, че за целите на защитата на националната сигурност е необходимо държавите да имат закони, предоставящи на властите правомощия да събират и съхраняват информация за хора в бази данни, които не са обществено достъпни, но трябва да има ефективни гаранции срещу произвол и злоупотреба с тези правомощия"

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Според магистратите "остава загадка" какво точно твърди прокуратурата срещу Кирил Петков и Божидар Божанов