23 Декември, 2025

Иван Хиновски: Ако ТЕЦ спрат, ще се внася по-скъп ток от произвеждания от тях

Иван Хиновски: Ако ТЕЦ спрат, ще се внася по-скъп ток от произвеждания от тях

Иван Хиновски

"Решенията са в две посоки. Първата е търг за инвестиционни намерения"

Ако започне ефективна стачка на миньорите и енергетиците, ще ни се наложи внос на електроенергия, по-скъпа от произвежданата от въглищните централи.

Това заяви пред БНР енергийният експерт д-р Иван Хиновски, бивш депутат от ИТН, бивш председател на парламентарната комисия по енергетика.

Според него дори да се изтеглят териториалните планове, които управляващите внесоха в ЕК, това ще е "спирка по пътя към някакво ново решение":

"Решенията са в две посоки. Първата е обявяване на международен търг за инвестиционни намерения. Така направи Полша и привлече 4,5 млрд. евро инвестиции като компенсация за частичното затваряне на мините. Българските управляващи не осъзнават необходимостта от конкретни действия. У нас няма такава инициатива. ... Второто - .на балансиращия пазар трябва да бъдат извършени радикални промени през Закона за енергетиката и въглищните централи да получат своя пай в икономиката на енергийната система. ... Други производства комфортно работят по 4 часа и оставят щафетата на въглищните централи, които по време на вечерния връх (на потребление на електроенергия - б.р.) се пържат с поддържането на енергийната сигурност."

По думите на д-р Хиновски е безспорно, че ТЕЦ-овете отживяват времето си:

"След 20-30 години няма да има и резервни въглища, но в този период се разработват технологии, които улавят и използват въглеродния диоксид за други производства."

Електроенергията от въглищните централи е с цена от 320 лева за мегаватчас, съобщи енергийният експерт.

Той изказа мнение, че ЕК е нарушила договора със страните от ЕС във връзка с тренда на цената на въглеродни емисии:

"В споразумението, което сме подписали, пише, че въглеродните емисии ще се повишават до 2030 г., когато ще стигнат 60 евро. Днес е 2023 г., а имаме 100 евро наказателни  емисии. Това не е по договора, който сме подписали. Полша ще заведат дело срещу този административно управляван ход на цените на емисиите. Можем и ние да започнем дело."

Сподели:

Коментари (0)

Почина последното величие от времето на Тодор Живков

Почина последното величие от времето на Тодор Живков

В началото на тази година Георги Йорданов бе отличен от президента Румен Радев с орден „Стара планина“ (първа степен) за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство

Дядо Коледа кацна на авиобаза "Безмер" с военен самолет Су-25

Дядо Коледа кацна на авиобаза "Безмер" с военен самолет Су-25

С добрия старец дойдоха Снежанка и малки елфи, които допринесоха за празничното настроение. По-късно те се включиха в тържеството, като пристигнаха и с хеликоптер.

БНБ отваря касите си събота, 27 декември заради евромонетите

БНБ отваря касите си събота, 27 декември заради евромонетите

Желаещите ще могат да посещават централата на банката или касовия център в столицата от 8:30 до 15:45 ч