4 Февруари, 2026

Иван Михайлов: Бюджетът в този вид ще е голям удар върху бизнеса

Иван Михайлов: Бюджетът в този вид ще е голям удар върху бизнеса

Снимка: БГНЕС

Изпълнителният директор на Американска търговска камара в България посочи, че много български компании са част от вериги на доставки и експортната дейност ще бъде засегната

"Вместо да подобрим средата, този бюджет ще бъде голям удар върху бизнеса. И посланията - как ще се изсветлява сивата икономика, съм убеден, че ще има обратен ефект", прогнозира изпълнителният директор на Американска търговска камара в България Иван Михайлов

Евтиният ток за бизнеса, подкрепата на държавата осигуриха запазване на работните места и благоденствие за гражданите. В никакъв случай не можем да кажем, че е подаяние, заяви той в интервю пред Българското национално радио. 

"В България цената (на тока) е една от най-високите в Европа и миксът дава висока цена, и това се отразява на себестойността на услугите и стоките, които се произвеждат. Не бива да се говори така, правителството е имало решение да подкрепи бизнеса, но не е правилният начин, по който трябва да се комуникира този жест", коментира Михайлов.

И каза категорично: "Бизнесът върна жеста с платените данъци и дейността, която е запазил."

Михайлов коментира и посланията, отправени към бизнеса на завършилата дългосрочна визионерска конференция за бизнес климата у нас до 2050 година. 

"Американската търговска камара е направила доста за бизнес климата в България, да стане по-добър и да дадем перспектива за следващите 15 - 20 години поне до 2050 г.", напомни той, въпреки че "времената са различни и бизнесът скъси дистанцията, колко напред да се гледа – една, две години."

Според Михайлов, все още сме в преходен период и големият въпрос е колко дълго ще продължи?

За отказа на работодателските организации да влязат на заседание на Тристранката той коментира:

"Гласът на бизнеса не е възможно да бъде пренебрегнат, ако не се чуват проблемите, които той поставя на масата, би било пагубно. БВП е резултатът на всекидневната работа на компаниите, които оперират в тази държава. Ние подкрепяме позицията на работодателските организации и ние ще изразим позиция. Защото целта не е бизнесът да е опозиция на правителството, което да управлява дефицита, не е моментът сега да се тръгва срещу бизнеса."

Михайлов посочи, че много български компании са част от вериги на доставки и експортната дейност ще бъде засегната.

 

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент