7 Юли, 2026

Иван Нейков: Есента ще е "гореща"

Иван Нейков: Есента ще е "гореща"
Иван Нейков

Правителство научи хората, че действа под натиск, и сега бере плодовете

Бившият социален министър Иван Нейков коментира в студиото на Нова телевизия протестите, заради които вчера бяха блокирани пътища в страната.

"Това правителство научи хората, че действа под натиск, и сега бере плодовете. Различното този път е, че за пръв път виждам протест с толкова млади хора. Това е протест на несбъдналата се средна класа. Това са хора, които имат оценка за себе си, знаят си цената, недоволни са, че не могат да получат цената на своя труд . Една част от проблема е заради загубения диалог, много от решенията, които имат конфликтен потенциал, не получават разумни обяснения отначало”, допълни той и даде за пример решението за увеличаване на максималния осигурителен праг, което не е било подложено на широка обществена дискусия – при много хора, това без да ги засяга, това предизвика негативна реакция.", смята Нейков и добави: "Появява се новата генерация на площада. По-информирани хора, повече пътували, с повече претенции, така че вероятно ще бъдем свидетели на една гореща есен", убеден е икономистът.

"Появи се усещането за две държави - едната, която управляващите отчитат, и другата която гражданите усещат", анализира още Нейков. "Според мен това правителство пада тогава, когато е сигурно, че ще го изберат на следващи избори", смята той. По думите му обаче хората не протестират, за да съборят правителството, а за да защитят интереса си. Нейков обаче смята, че дори партиите от опозицията, които традиционно яхат всеки протест, не биха изпълнили някои от исканията – като това за намаляване на ставката на ДДС за горивата .

„Аз смятам, че управляващите ще започнат да разговарят с отделните групи от протестиращи и да възстановят диалога, каза още Нейков.


Сподели:
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване

Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет

Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет

Тя ще наследи на поста Мария Томова, която беше назначена за главен секретар на Министерския съвет от служебния премиер Андрей Гюров.

Коментари (0)