17 Август, 2026

Иванов на финала на 48-мото НС: Намираме се в опасен момент - страната ни е в необявен режим на квазипрезидентско управление

Иванов на финала на 48-мото НС: Намираме се в опасен момент - страната ни е в необявен режим на квазипрезидентско управление
Христо Иванов

Парламентарната република е поставена на трупчета, диалогът е сведен до приказка, заяви още лидерът на "Да, България"

България се намира в състояние на необявен квазипрезидентски режим, а парламентарната демокрация е поставена под риск. Това заяви в заключителната си декларация в края на последното заседание на 48-то Народно събрание съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.

"Трябва да си дадем сметка в какъв момент от развитието на нашата държавност се намираме. Това не е просто един парламент, който не е успял да излъчи кабинет и отива на избори, в което няма нищо драматично в една демокрация. Ние се намираме в момент, в който парламентарната република е суспендирана, поставена на трупчета. Защото се оказва, че българският парламент не може трайно да произведе не просто моментни мнозинства, не дори скрити мнозинства, каквито имаше, но не смееше да застане пред хората. Българската парламентарна република трайно започна пред очите ни да мутира в един, учудващо, наличен в нашата конституционна система, модел, наследен от епохата преди 91-а година, в която парламентът беше сезонно законодателно събрание", заяви Иванов, цитиран от news.bg.

По думите на лидера на "Да, България" в момента страната се намира в необявен режим на квазипрезидентско управление. "Това положение не е просто моментен куриоз, то говори за сериозно заболяване на нашата политическа система."

А защо пореден парламент се проваля в задачата си да излъчи правителство - диалогът се свеждал до приказки, а не до реален разговор за промени. Да не се говори за разделянето на властта на порции, а за поставянето й в твърдите рамки на върховенството на правото, призова Иванов. Именно гарантирането на върховенството на правото и липсата на усилия към постигането на такова пречи на диалога между политическите сили, подчерта още той.

ДБ са влезли в 48-то Народно събрание с няколко ясни приоритета - че е изключително важно да има парламентарно управление, но не каквото и да е, а което поставя на първо място стратегически задачи като влизането ни в Шенген и еврозоната, както и ясната позиция по отношение на войната между Русия и Украйна. А именно подкрепата за Украйна не била военнолюбство, а предоставяне на гаранции за траен мир чрез усилия за спазване на международното право, заяви още народният представител.

Иванов обвини и партиите извън ДБ и ПП, че са жертвали членството на България в еврозоната, както и за неприемането на съдебната реформа чрез механизми за контрол на главния прокурор. И изтъкна, че ДБ е "най-цивилизованата, най-конструктивната политическа сила" в настоящия парламент.

Сподели:
Докато рицарите на българщината не влязат в историята, престъпни идеологии ще тровят децата ни

Докато рицарите на българщината не влязат в историята, престъпни идеологии ще тровят децата ни

И точно защото ги няма в историята заради робите на Москва, младите хора стават удобна почва на отровните стрели на вражеската пропаганда

Анкета: Успешни ли бяха първите 100 дни на кабинета "Радев"?

Анкета: Успешни ли бяха първите 100 дни на кабинета "Радев"?

Изтекоха 100-те дни от управлението на кабинета на Румен Радев. Каква е оценката на гражданите за управлението му досега

Шишков: Предстои спиране на тока и водата в Баба Алино, издават се заповеди за събаряне

Шишков: Предстои спиране на тока и водата в Баба Алино, издават се заповеди за събаряне

"230 са актовете за сгради, които нямат подробен устройствен план"

Коментари (0)