27 Януари, 2026

Ивайло Дичев: Може ли 3-ти март да е националният ни празник, това е подигравка с нашата идентичност

Ивайло Дичев: Може ли 3-ти март да е националният ни празник, това е подигравка с нашата идентичност

Ивайло Дичев

Нека още сега да започнем дискусията това да бъде поправено, призовава културологът

Културологът проф. Ивайло Дичев се обърна към премиера и депутатите с призив да бъде преосмислен деня, в който България трябва да отбелязва своя национален празник. Според него 3 март е "изключителна подигравка с националната ни идентичност". Той не трябва да бъде нашият национален празник, защото се подписва договор между две империи, с който дори не започна нашата нова история.

Вижте пълния текст на проф. Дичев автора, публикуван на страницата му в Фейсбук:

"До г-н Кирил Петков, до българските депутати,

Изборът на 3ти март за национален празник е изключителна подигравка с национална ни идентичност. Няма страна по света, която да е избрала за такъв свой символ събитие, в което самата тя не е участвала: на нея е подписан мирен договор между две империи без участие на българи, с който дори не започва новата българска държава. 
- До 1888 на този ден се празнува възкачването на престола на руския цар Александър 2.

- През 1990, по предложение на председателя/президент Петър Младенов, 3 03 е избран да замени другото "освобождение", което празнувахме дотогава на 9 09 1944 и което беше довело до нашия 45 годишен "ограничен суверенитет".

Уважаеми лидери на нацията,

Сега е моментът да се отърсим от отвратителния си национален комплекс на снишаване и благодарност и да повярваме в достойнството си. Дори не говоря за скандала, който ще бъде извършването на ритуали заедно с руската посланичка, която ни нарече подлоги. 

Но въпреки актуалните събития, въпросът не е на русофобия, а в това да почнем да уважаваме самите себе си и историята си. Нека 3 03 остане ден на православната солидарност или каквото решите, но не и национален празник с този колониален оттенък.

Сред идеите за национален празник, които от години се обсъждат в нашето публично пространство:
- Съединението, 06 09 
- Празникът на писмеността и просветата, 24 май 
- А моето предложение - 16 04, денят на Търновската конституция. 

Нека още сега започнем тази дискусия!"

Сподели:

Коментари (0)

Татяна Дончев: Радев ще обърка сметките на доста хора, особено в лявото

Татяна Дончев: Радев ще обърка сметките на доста хора, особено в лявото

Лидерът на "Движение 21" изрази съмнение дали Румен Радев ще оправдае очакванията на хората, които са му повярвали

Плевнелиев: Радев абдикира доброволно от поста, за да се включи в битката за премиер

Плевнелиев: Радев абдикира доброволно от поста, за да се включи в битката за премиер

"Това е третата абдикация в историята на Третото българско царство, но абдикациите на Батенберг и Фердинанд бяха по съвсем различни."

Йотова обяви графика си за разговори с евентуалните служебни премиери

Йотова обяви графика си за разговори с евентуалните служебни премиери

Тя ще изпълни процедурата по Конституция, като най-много срещи ще проведе на 28 януари