5 Декември, 2025

Ивайло Мирчев: Зад голямата атака стои кибергрупа с възможно руско участие, застрашена е националната сигурност

Ивайло Мирчев: Зад голямата атака стои кибергрупа с възможно руско участие, застрашена е националната сигурност

"ДАНС, ГДБОП и МЕУ трябва незабавно да отговорят нарушена ли е критична комуникационна инфраструктура", смята политикън .

Ивайло Мирчев

През последните два дни станахме свидетели на мащабна кибератака с потенциални негативни последствия за комуникационната сигурност на страната ни.

Единственото по-притеснително е, че за пореден път българските служби и Министерството на електронното управление (МЕУ) мълчат.

На 22 септември United Group потвърди, че двете ѝ дружества в България, Виваком и Mainstream Bulgaria, са станали обект на злонамерена кибератака, продължила повече от два дни и заради която бизнес клиенти на Vivacom продължават да изпитват затруднения.

Тук не става дума просто за бизнес затруднения. Виваком изпълнява стратегическа роля, поддържайки комуникационната инфраструктура на голяма част от държавната администрация и над 3,200 комуникационни кули, които осигуряват радио, телевизионен и интернет сигнал в страната.

ДАНС, ГДБОП и МЕУ трябва незабавно да отговорят нарушена ли е критична комуникационна инфраструктура. По неофициална информация, зад атаката стои криминална кибергрупа с възможно руско участие, която вече е придобила чувствителна информация, свързана с националната сигурност. Според същите източници групата изисква заплащане, за да не бъде предостави тази информация публично (и/или продаде в даркнет).
Киберсигурността е неразделна част от националната сигурност и този казус изисква спешна реакция и отговори от институциите. Българските институции дължат на обществото отчет за случилото се и ясни доказателства за своята готовност да защитят гражданите, бизнеса и стратегическите комуникации на страната.

Сподели:

Коментари (0)

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Лидерът на ГЕРБ предупреди, че ще дойде време, когато ще тръгнат други и по техните къщи

Георги Рачев: Кога идва зимата?

Георги Рачев: Кога идва зимата?

За Гърция е обявен червен код за значителни дъждове. „Тази валежна зона ще обхване и България, но няма да е в червено", прогнозира климатологът

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

В колата са открити различни видове наркотици - марихуана, кокаин, амфетамини, кристали, както и таблетки ксанакс. Освен дрогата, у задържаните са намерени и ножове и боксове.